Parabolik oluklu güneş kollektörünün tasarımı, imalatı ve deneysel analizi
Parabolic solar collector design,production and experimental analysis
- Tez No: 363983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Alternatif enerji kaynakları arasında en sık kullanılan enerji türü güneş enerjisidir. Ülkemizde özellikle su ısıtma sistemlerinde düzlemsel kolektörler kullanılarak bu enerjiden faydalanılmaktadır. Bu çalışmada Karabük ili mevsim şartlarına göre imalatı yapılan parabolik oluklu güneş kolektörünün kullanma sıcak suyu hazırlama performansı incelenmiş, farklı set değerlerine göre ölçümler yapılmış ve deney sonuçları analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sıcaklık kontrollü parabolik kolektör sisteminde en yüksek su miktarı proses kontrol cihazı 40°C'ye set edilmişken 96 kg olarak elde edilmiştir. Set edilen en yüksek sıcaklık 100°C'dir ve proses kontrol cihazı bu değere set edildiği zaman sistemde biriken su miktarı 15 kg'dır.
Özet (Çeviri)
Solar energy is the most preferable energy among the alternative energy sources. In our country, solar energy is used especially in water heating system by using plane collectors. In this thesis the usage, performance of preparing hot water of parabolic corrugated solar collector which produced for the weather conditions of Karabük city, are measured according to different set values and, the examinate results are analysized. According to the obtained results, the highest water rate in warmth controlled parabolic collector system was 96 kg when the process controlled equipment setted to 40°C. The highest warmth which setted was 100°C and when the process controlled equipment setted to this warmth, the accumulated water rate was 15 kg.