Demirçelik sektöründe kok kuru söndürme sistemlerinin tekno-ekonomik ve çevresel analizi
Techno-economic and enviromental analysis of coke dry quencing systems in iron and steel industry
  1. Tez No: 363984
  2. Yazar: CÜNEYT USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Enerji kaynaklarının azalması, enerji ihtiyacının ve enerji maliyetlerinin artması, sanayideki rekabetçi koşullar ve çevresel duyarlılık enerji kaynaklarını verimli kullanmayı gerektirmektedir. Bu çalışmada Demir Çelik Sektöründe enerjinin verimli kullanılması kapsamında, Kok Fabrikalarında kızgın kok olarak (~1000 °C) elde edilen mamulün, su ile soğutulması yerine, bu ısından yararlanmak amacıyla KOK KURU SÖNDÜRME sisteminin uygulanabilirliği çevresel ve ekonomik olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmada mevcut söndürme sistemi ve Kuru söndürme sistemi karşılaştırılmış, kütle ve enerji dengesine yönelik hesaplamalar yapılmış ve enerji tasarruf imkanları, ön görülen yeni sistem ve geri ödeme süreleri ile birlikte belirlenmiştir. Kuru Söndürme Sistemiyle, ortalama %7 nem içeren Kok, %1' in altında nem içerecek, böylelikle Yüksek Fırınlarda demir cevherini eritmek için harcanan yakıt miktarı düşecek ve stabil hale gelecek, mevcut söndürme sistemiyle dışarıya atılan su buharı içindeki emisyonlar sıfırlanacak, 20 ton/ itme su kullanılmayacak, atıkısı geri kazanımıyla 18 MW elektrik enerjisi elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
Decrease in energy resources, increase in energy requirement and energy costs, competitive conditions in industry and environmental sensitivity have required energy resources to be used efficiently. In this study, within the scope of efficient use of energy in Iron and Steel Industry, a study on energy efficiency has been done in hot coke (~1000 °C),which is produced in Coke Plant. An economic and environmental inspection has been done in order to take the heat of hot coke by using Coke Dry Quenching instead of Coke Wet Quenching. Within the study; the existing quenching system and coke dry quenching system have been compared, mass and energy balance have been done, and energy saving opportunities have been specified with the new system and its payback period. By using Coke dry quenching system, the moisture content of Coke, which is averagely 7%, will be smaller than %1, so the fuel consumption for melting the iron ore in blast furnaces will be reduced and stabilized, the emissions which comes from the wet quenching system and water consumption (15 tons / pushing) will be finished, by the recovery of waste heat 18 MW of electricity will be obtained.