Güneş enerjisi destekli, ısı pompalı akışkan yataklı bir kurutucunun tasarımı, imalatı ve deneysel analizi
Solar-assisted heat pump fluidized bed dryer design, manufacturing and experimental analysis
- Tez No: 382985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, güneş enerjisi destekli, ısı pompalı akışkan yataklı bir kurutucu tasarlanmış, imal edilmiş ve farklı çalışma koşullarında deneysel olarak test edilmiştir. İmal edilen akışkan yataklı kurutucu beş farklı çalışma modunda işletilmiştir. Bunlar sırasıyla; ısı pompalı çalışma modu, parabolik oluklu güneş kolektörlü çalışma modu, ısı pompalı ve parabolik oluklu güneş kolektörlü çalışma modu, havalı güneş kolektörlü ve ısı pompalı çalışma modu ve tümleşik çalışma modlarıdır. Akışkan yataklı kurutma sisteminde, kurutma havası sıcaklıkları oransal-integral-türevsel (PID) kontrol yöntemi kullanılarak sağlanmıştır. Kurutma havası sıcaklıkları her bir sistemde ±0,254°C ile ±0,538°C arasında değişen hassasiyetlerde kontrol edilmiştir. Kurutma sisteminde her bir çalışma modu için termodinamik analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda ısı pompası sisteminin tüm sistem performans katsayısı (COPts) değeri ortalama 3,68 olarak bulunmuştur. Havalı güneş kolektörü için Isıtma Performans Katsayısı değeri (IPK) ortalama 14,9 olarak bulunurken, sistem verimi ortalama %80,17 olarak hesaplanmıştır. Benzer şeklide; parabolik oluklu güneş kolektörünün IPK değeri ortalama 5,02 olarak bulunurken, sistem verimi ortalama %22,35 olarak hesaplanmıştır. Akışkan yataklı kurutucunun farklı çalışma modlarına göre ekserji verimleri %20,71 ile %63,37 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a solar-assisted heat pump fluidized bed dryer was designed, manufactured and experimentally tested under various operation conditions. The manufactured fluidized bed dryer was operated in five different operation modes. These respectively were; operation mode with heat pump, operation mode with parabolic trough solar collector, operation mode with heat pump and parabolic trough solar collector operation mode with air solar collector and heat pump and integrated operation mode. In fluidized bed drying system, drying air temperatures were achieved by proportional-integral-derivational (PID) control method. Drying air temperatures were controlled in each system with accuracies varying from ±0,254°C to ±0,538°C. Thermodynamical analysis was realized for each operation mode in drying system. As a result of these analyses, whole system coefficient of performance of heat pump system (COPws) was averagely found to be 3,68. Heating Performance Coefficient (HPC) for air solar collector was averagely found to be 14,9 while average system efficiency was calculated as 80,17%. Similarly the IPK value of parabolic trough solar collector was averagely found to be 5,02 while average system efficiency was calculated as 22,35%. Exergy efficiencies of fluidized bed dryer according to different operation modes varied between 20,71% and 63,37%.