Ev tipi biyogaz üretimi tasarımı ve prototipi
Household biogas production
- Tez No: 363987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYADDİN RECEBLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, gübre tank seçimi, ham malzeme seçimi, tesisat krokisi ve uygun hava gazı borusu hesaplanması ve seçimi, gece ve gündüz hava sıcaklık farkını önlemek için elektrik sistem tasarımı yapılmıştır. Deneylerde öncelikle gübre tankı tasarımı planlanmış en uygun ebatlarda ve uygun şekil ve düzenekler hesaplanarak gübre tankı elde edilmiştir. Ham malzeme seçiminde, çeşitli hayvansal artıklar (tavuk gübresi, büyükbaş hayvan gübresi,) kullanılmıştır. Kısa sürede uygun sıcaklığı yakalayarak ve sıcaklığı sabit tutarak fermantasyona girerek, yüksek gaz çıkışı veren gübre bulmak için deneylere tabii tutulmuş ve sonuçları grafik olarak sunulmuştur. Elde edilen yanıcı gazın evde kullanılmasına imkan veren tesisat tasarımı en uygun yapıda döşenmiştir. Tesisat borularının çaplarının hesabı yapılarak, gaz sıkışması önlenmiş ve uygun çapta kullanılan gaza basınç sağlanarak ocakta daha verimli ısı alınması tasarlanmıştır. Deneyler İzmir'de yapıldığı için hava durumu büyük etken sağlamaktadır. Bu ilde gece ve gündüz sıcaklıkları farklılık göstermektedir (Ağustos ve Eylül aylarında 2 ilin sıcaklıklarını Çizelge halinde verilmiştir). Gece ve gündüz sıcaklık farkını önlemek için aküden yararlanılmıştır. Aküden alınan elektrik ile gübre tankında ısınma sağlanmıştır. Böylelikle deneylerde gece ve gündüz sıcaklıklarını aynı seviyede tutarak fermantasyonda verimi düşürmeden devamlı gaz alımı yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, many studies about fertilizer tank designs, picking up the right raw material for the tanks, sketches were installements of the right gas pipelines were made. Also there were some studies about solar panels and how they can be used to equalize the temperature differences between the day time and the right time. Firstly, during the experiments fertilizer tank designs were planned and right dimensions were calculated for the most effective usage. Voriety of Animal wastes were tested and put into graphs so that the most effective raw material that heats up fast up to certain point and stays steady at the given point. Can be used for the fertilizer tank. Pipeline sketches and installements were made so that the chosen raw product can be used to heat up our houses. The dimensions of the pipelines were calculated carefully in order to stop the gas compression and the tests show that with the right pressure applied on the on the gas creates a better source of heat for our ovens and other kitchen product that needs heats. The experiments took place at different altitudes in İzmir In both cities there is a huge temperature difference between the day time and the night time (the temperatures of the given cities in August and September were given at the tabe ) Solar Panels were used in order to equalize the massive temperature difference between the day time and night time .The electricity, produced by the solar panels, was used to heat up the fertilizer tanks at the night time so that the temperature in the tank is kept at the same level. So the gas fermentation is steady throught-out the day. This steadiness causes our houses to remain in close temperatures between the day time and night time.