İmalatı gerçekleştirilen prototip serada Gaziantep iklim şartlarında çilek yetiştirilmesi
Growing strawberry in the manufactured prototype serum in the climate of Gazi̇antep
  1. Tez No: 363986
  2. Yazar: RABİA BİLGE DALBUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, gerçek sera boyutlarının 1/10 oranında küçültülerek minyatür bir sera elde etmek ve elde edilen bu serada kuru ve karasal iklim şartlarının gözlemlendiği Gaziantep ilinde, iklimden olabildiğince bağımsız şartları tesisat teknolojileriyle oluşturarak sera içinde kırmızı bir meyve olan çileğin yetiştirilmesi ve elde edilen sayısal değerlerle bir analiz yapmak amaçlanmıştır. Bunun için Gaziantep ili Şahinbey ilçesi sınırları içerisinde bulunan evin balkonunda iklim şartlandırılması için gerekli olan makine ve teçhizatlar materyal olarak kullanılmıştır. Çalışma alanında güneşin seranın bulunduğu balkona geliş açısına, Gaziantep ilinin güneşlenme saatlerine dikkat edilmiştir ve serayı oluşturan makine ve teçhizatların yağmur, dolu gibi dış etkenlerden zarar görmemesi için açılıp kapatılabilen naylon branda ile önlem alınmıştır. Plastik örtülü, beşik çatılı bir hobi serası tasarlanarak iklimlendirme elemanlarına bağlantısı yapıldı ve deneyin yapılacağı balkona güneş ışınlarının geliş açısı dikkate alınarak sera ve iklimlendirme elemanları konumlandırıldı. Sera içerisine ve yanlarına ölçüm cihazlarının elektrik bağlantıları yapılarak autocad programında elektrik tesisat bağlantıları, sera havalandırma sistemi bağlantıları, sera yapısı ve iskeleti, sera damla sulama sistemi tesisatı çizildi.Günlük dış ortam ve sera içi sıcaklıklar dışarıda bir termometre ve sera içerisini ölçen ayrı bir termometre vasıtasıyla ayrı ayrı günlük ölçülerek not edildi. Sera içi nem ölçümü ve ayarı yapılabilmesi için higrostat elektrik tesisatı sera içine kuruldu. Dış ortam nem derecesi ölçümü ayrıca yapılarak sera içi higrostat ayarı çileğin istediği nem oranına ayarlandı. Hava hızı olarak sera içerisinde doğal rüzgâr hızından daha sert bir ortam oluşması istenilmediğinden klima fan hızı çoğunlukla low (düşük) derecesinde çalıştırıldı.
Özet (Çeviri)
n this study, it's purposed to dotain a miniature serum by reducing 1/10 of real serum dimensions and grow the strawberry which is a red fruit to indepandent area which is different from Gaziantep's terrestical climate by the help of tecnology of instalment, also make an analyiting with numerical values got from this date. That's why the necessary machines and tools are used as materials to create suitable climate in the balcony of the house in Şahinbey, Gaziantep. The hour of the instalion and comingangels of the sun to the balcony where sera is are givenattettionwhilewatching this study. The machine and tools which from the serum are protected from rain, hailstoneetc. coveringnylonduck which can be opened and closed. A hobi serum which is plasticcovered and cradleroof is designed and connected to climaticfactors. This serum is placed on the balcony which the study will be achieved. Electrical instalment connections, air conditionsystem of the serum, the farm of serum the frameskeleton and the instalment of dropwateringdrowngetting electrical connectionsmeasuredevices in or near the serum. For each day the temperature in the serum and outside area as followed and noted in detail with the help of two thermometers, one of them is placed in the serum the other is placed outside of the serum. The adjusment of temperature in the serum is formed utilizing the functions of air conditioner according to the climate. The measurement hour of the heat to decided at 15:00 and the measurement hour of the moisture is defined at 20:00 by giving attention the photosyn thesis, time in which the plants need the moisture the most. Thesis time in which the outside heat temperature the extension of the strawberry lenght the inner heat temperature the extension of the strawberry the inner mouture balance blossoming of the strawberry the outside heat temperature blossoming of the strawberry the inner heat temperature are evaluated and analyzed. Higrostat electrical instalment is set up to survey the moisture in the serum. The medsurement of the outside moisture temperature is adjusted as well and the inner serum adjusment of higrostat as formed according to the moisture which the strawberry needs. The air is blown at low level by air conditioner because the hard air isn't demanded in the serum.