Genel amaçlı bir denetleyici tasarım ve üretimi
A controller desi̇gn and its producti̇on for general purpose
- Tez No: 364007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın hedefi, genel amaçlı kontrolör tasarımı ve üretimidir. Genel amaçlı kontrolör, uygun sensörlerin algılanması ile başta sıcaklık olmak üzere basınç, nem v.b. parametreleri kontrol altında tutmayı temin etmek amacıyla tasarlanmıştır. Sıcaklık, basınç, nem gibi parametreler proseslerde sıkça karşılaşılan ve kontrol edilmesi gereken parametrelerdir. Proje tasarımı ile, algılanan parametreler istenilen belli değerlerde sabit tutularak diğer parametrelerin ölçümleri yapılmıştır. Sıcaklık sensörüne girilen değer, önceden girilmiş değerin altındaysa sensör ısıtıcıyı açarak istenilen değere kadar ortamı ısıtır. İstenilen değere geldiğinde micro işlemci sıcaklık sensörüne sinyal yollayarak ısıtıcıyı kapatır. Eğer girilen değer önceden girilmiş değerin üzerindeyse micro işlemci sıcaklık sensörüne soğutma fanına açma sinyali gönderir. Böylelikle soğutma fanı çalışarak istenilen değere gelene kadar ortam sıcaklığını düşürür ve micro işlemci sıcaklık sensörüne sinyal yollayarak soğutma fanını devreden çıkarır. Böylelikle istediğimiz değerde sıcaklığı kontrol etmiş oluruz. Bu işlem, diğer 2 sensör için ayrı ayrı yapılabilir. Ayrıca her üç sensör de aynı anda çalıştırılabilmekte ve böylelikle her birinden değerler alınabilmektedir. Bu sisteme ilave sensörler eklenip başka proses parametreleri kontrol edilebilmektedir. Anahtar Sözcükler : Sıcaklık, nem, basınç, sensör, denetleyici. Bilim Kodu : 914.1.084
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to design and manufacture a general-purpose controller. The general-purpose controller was designed in order to provide keeping parameters primarily temperature and afterward pressure, moisture, and so on under control. Parameters such as temperature, pressure, and moisture are often encountered in processes and need to be controlled. With this project design, keeping the sensed parameters at certain specified values, measurements of other parameters were made. If the value input to the temperature sensor is under the value of initially entered, the sensor turns on the heater and heats the environment up to the intended point. When it gets to the intended point, microprocessor signals to the temperature sensor to turn off the heater. If the value entered to the heat sensor is above the value of initially entered, microprocessor signals to the temperature to turn on the cooling fan. Thus, the cooling fan lowers the environment temperature down up to the intended point and then, the microprocessor signals to the temperature sensor to dismount the cooling fan. In so doing, we control the temperature at the intended value. This process could be applied separately for the two other sensors. Also, these three sensors can be run at the same time and, thus, it is possible to get values from each of them. Including additional sensors, other process parameters can be controlled. Key Word : Temperature, humidity, pressure, sensor, controller. Science Code : 914.1.084