Mobil destekli mezun bilgi sistemi gerçekleştirilmesi
Mobile assisted alumni information system implementation
- Tez No: 364032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KESLER, YRD. DOÇ. DR. UĞUR YÜZGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada sosyal medya uyumu sağlanan bir mezun bilgi sistemi geliştirme aşamaları incelenmiş, MVC framework kullanılarak bir mezun sistemi gerçekleştirilmiştir. Uygulamada Microsoft SQL Server 2012 veri tabanı yönetim sistemi kullanılmış, C# dili kullanılarak MVC mimarisi tercih edilmiştir. Uygulama gerçekleştirilirken jquery java scrpit kütüphanesinden yararlanılmıştır. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrenci bilgi sistemiyle bütünleşik çalışan, sosyal medya hesaplarıyla kayıt olarak kullanılabilen bir uygulama ortaya koyulmuştur. Facebook sistemi, kullanımı yaygın bir sosyal medya sistemi olduğu için bu sistemle uyumlu çalışma yapılmıştır. Yazılım projesinin başarıya ulaşması ve güncelliğinin sağlanabilmesi için sürüm takip sistemiyle çalışma devam ettirilmektedir. Mezun bilgi sistemine destek uygulaması olarak mobil bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen mobil uygulama Google bulut mesaj servisini kullanmakta ve kullanıcıya konum bildirme, arkadaşlarının konum bilgilerini görme imkanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a graduate information provided social media compliance system development are examined, a graduated system was carried out using the MVC framework. In practice, we used Micrsoft SQL Server 2012 database management system and using C # language was implemented to MVC architecture. We used Repository Pattern while performing applications and used java scrpit library as known Query. Ultimately, we have preferred a application that integrated with Bilecik Şeyh Edebali University Student Information System and may be logined with social media accounts. Facebook system, which is widely used for a social media system compatible with this system has been conducted. The success of software projects and work with version tracking system to ensure timeliness is maintained. Alumni support the application as a mobile information system has been implemented. Held mobile application to use the GCM(Google Cloud Message) service and notify the user location, provide the opportunity to see the location information of friends. Graduates Graduates of the activities related to the announcement, the graduates of the survey questions can be asked, bulk email can be sent through the system developed procedures may be possible. Online job postings can also be entered from various companies and according to the expertise of graduates to jobs accessible. Online each graduate's field of expertise and work experience information may also be held.