An analysis of the relationship between EFL instructors' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) and their self-efficacy perceptions in terms of technology integration into language classes
İngilizce öğretim görevlilerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgileri (TPAB) ile dil sınıflarına teknoloji entegrasyonu öz-yeterlilik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 838809
  2. Yazar: ÖNDER BARIŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN KAVAKLI ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Teknolojiyi sınıf ortamına entegre etmek, hayatın her alanının teknolojik yeniliklerle dolu olduğu bu çağın kaçınılmaz bir sonucudur. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) sınıf ortamına entegrasyonunu sağlamanın en etkili yolu ise öğretmenlerin teknolojiye dayalı bilgi ve becerilerini geliştirmekten geçmektedir. Özellikle İngilizce öğretimi, etkili bir dil öğrenme süreci için teknolojinin entegre edilmesine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple, İngilizce öğretmenleri sıklıkla teknolojik yeniliklerle güncellenen yöntem ve teknikleri ararlar. Bu noktada, bilgisayar destekli dil öğrenimi (BDDÖ) ve mobil destekli dil öğrenimi (MODDÖ), dil öğrenme sürecinde teknolojiye verilen önemin ne kadar çok olduğunun göstergelerinden bazılarıdır. Bu bağlamda, karma yöntem kullanılan bu yüksek lisans tezi, İngilizce öğretim görevlilerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgileri (TPAB) ve onların Teknoloji Entegrasyon Öz Yeterliliklerini (TEÖY) incelemeyi amaçlamaktadır. İngilizce öğretim görevlilerinin TPAB ile TEÖY düzeyleri arasındaki ilişkiyi de inceleyen bu çalışma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Türkiye'nin dört büyük ilinde bulunan Yabancı Diller Yüksekokullarında 99 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde, katılımcıların TPAB ve TEÖY düzeylerini belirlemek üzere iki ayrı anket ve dört açık uçlu sorudan oluşan yapılandırılmış mülakat çevrimiçi olarak sunulmuştur. Katılımcılara ait nitel verilerin analizinde SPSS 24.0 kullanılarak, Bağımsız Grup T Testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson Korelasyon ve Regresyon Analizi testleri uygulanırken, nitel verilerin analizinde ise tematik kodlamadan yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, İngilizce öğretim görevlilerinin TPAB ve TEÖY düzeylerinin oldukça yüksek olduğu ve birbirleri arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda, yapılan regresyon analizinden, İngilizce öğretim görevlilerinin TEÖY'lerinin TPAB'larının yordayıcısı olduğu bulgusu elde edilmiştir. Buna ek olarak, İngilizce öğretim görevlilerinin TPAB ve TEÖY'lerinde cinsiyet, lisansüstü eğitim, çalışma yeri ve öğretmenlik deneyimi açısından anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan, öğretim görevlilerinin mezun oldukları bölüm incelendiğinde hem TPAB hem de TEÖY açısından anlamlı bir farka sahip olduğu tespit edilmiştir. Ek olarak, İngilizce öğretim görevlilerinin yaş faktörünün TEÖY düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık gösterdiği de bulunmuştur. Çalışmanın nitel kısmını oluşturan veri analiziyle, İngilizce öğretim görevlilerinin teknoloji bilgilerinin ve bu bilgileri sınıfta uygulamalarına yarayan öz yeterliliklerinin artmasının internet eksikliği ya da yetersizliği, donanım sorunları ve telif hakkı sorunları yaşamalarından dolayı engellendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrating technology into the classroom is an inevitable fact of the present era, filled with technological innovations in every aspect of daily life. The robust way of successful integration of information and communication technologies (ICT) into the classroom is to advance teachers' knowledge and skills based on technology. English language teaching specifically needs technology integration to be influential while assessing the language learning process. Thus, EFL teachers mostly search for the methods and techniques updated with technological innovations. Computer Assisted Language Learning (CALL) and Mobile Assisted Language Learning (MALL) are indicators of how significant technology is in the language learning process. In line with this, the present mixed-method master thesis aims to examine EFL instructors' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) and their Technology Integration Self-Efficacy (TISE). This study, which also investigates the possible correlation between EFL instructors' TPACK levels and their TISE perceptions, was conducted in the Schools of Foreign Languages from four big cities in Türkiye with 99 participants during the spring term of the 2021-2022 academic year. Two separate questionnaires and a structured interview including four open-ended questions were presented online in the data collection process to determine TPACK levels and their TISE perceptions of the participants. By operating SPSS 24.0 to calculate quantitative data belonging to the participants, Independent T-Test, One Way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis, Pearson Correlation, and Regression Analysis tests were performed, while thematic coding was utilized in the qualitative data collection process. In conclusion, the current thesis revealed that EFL instructors' TPACK levels and their TISE perceptions are pretty high, and there is a strong positive correlation between them. Therewithal, it was attained from the regression analysis of the data that EFL instructors' TISE perceptions are significant predictors of their TPAB levels. Additionally, it was detected that there is no significant difference in gender, postgraduate education, workplace, and teaching experience of EFL instructors regarding their TPACK and TISE. However, a significant difference in EFL instructors' graduation departments regarding TPACK and TISE was detected. EFL instructors' age also differs significantly according to their TISE perceptions. With the data analysis that constitutes the qualitative part of the study, it has been concluded that EFL instructors' technology knowledge and their self-efficacy to integrate it are prevented due to the lack or insufficiency of the Internet, hardware problems, and copyright issues.