Akımsız kaplama tekniği kullanılarak ASTM A105 kalitede çeliğin nikel kaplanması; mikro yapısına, korozyon direncine ve sertliğine ısıl işlem etkisinin incelenmesi
Nickel plating of ASTM A105 steel using electroless plating technique: investigation of heat treament on micro-structure, corrosion resistance and hardness.
  1. Tez No: 364033
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yüzeylerin metaller ile kaplanması üzerine yapılan çalışmalar büyük ilgi görmektedir. Kaplama tipi, kaplama yapılacak altlıkların özellikleri ve korozyona karşı olan mukavemetleri kaplama teknolojisinin geliştirilmesi için önemli parametrelerdir. Metalik kaplamalar akımlı ve akımsız kaplama olmak üzere ikiye ayrılır. Kaplama yapılacak altlık kaplama süreçlerinin karakterizasyonu ve kontrolü için önemlidir. Akımsız kaplamalar kompleks ve karmaşık alt yüzeylere uygulanabilmesi ve kaplama prosesi sonrası homojen bir yüzeye sahip olması nedeniyle tercih edilir. Akımsız nikel kaplamanın homojenliği mükemmeldir. Bu tezin amacı ASRTM A 105 kalitede çeliğin akımsız nikel-fosfor kaplama sonrası yapılan ısıl işlemin kaplama morfolojisine etkisinin incelenmesidir. Yüzeylerdeki değişikler XRD, SEM, tuz testi, kalınlık ölçümü gibi yöntemlerle incelenmiştir. Deneysel çalışmalar, yeni bir akımsız nikel-fosfor kaplama banyosunun kurulması, çelik malzemelerin kaplanması, 450°C de 1 saatlik ısıl işlemin gerçekleştirilmesi ve gerekli testleri yapılmasını kapsamaktadır. Bu tez çalışması ile ısıl işlem sonrası akımsız nikel-fosfor kaplama tabakasının daha sıkı ve daha sert bir yapıya sahip olduğu, yüzey morfolojisinin amorf yapıdan kristal yapıya döndüğü,kaplama kalınlığının ve korozyon direncinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a tremendous interest on the studies related with the metal coating of surfaces. The coating type, properties of substrates and intervention against corrosion are the most important parameters for the development of coating technology. Metallic coatings are divided into current and electroless plating. the substrate to be coated and used area is checked and characterized in the coating processes. Electroless plating are preferred due to its easly application for the complicated and complex structures and also homogen surface obtained after plating process. Uniformity of electroless nickel plating is excelent. The aim of the this thesis is to investigate the effects on the heat treatment on the ASTM A105 steel surface coated with nickel by electroless plating. The changes on the surfaces were investigated by using the XRD, SEM, salt test, measure of thikness techniques. Experimental study includes the establishment of a new plating bath (Ni-P), the analysis process, the coating of steel material, the heat treatment (450 ° C for 1 hour) and testing process. It was observed that a more rigid structured nicel layer occured, the corrosion resistance of that reduced, the surface morphology shifted from amorphous to crystalline sturucture and the thickness of the coating layer decreased after heat treatment.