Sesli film çekimi ve film sesi- (Teknik ve kuramsal analiz)
Shooting sound film and film sound -Technical and theoretical analysis-
  1. Tez No: 36406
  2. Yazar: REHA RECEP ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NACİ GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Türk Sinema' sında henüz sesli film çekimine uygun teknik bir alt yapı kurulamamıştır. Birkaç örnek dışında, Türkiye'de tüm filmler sessiz olarak çekilmektedir. Teknik alt yapı ile birlikte düşünsel alt yapının da kurulamamış olması, sinemanın bir sanat ve endüstri olarak potansiyali- nin farkına varılamamış olmasını ve gelişmiş bir sinema kül türünün eksikliğini gösterebilir. Film ses kayıt ve kurgu tekniklerinde önemli gelişme ler olmaktadır, Ses kayıtı, tek izden (mono) çok ize (Dolby stereo) ve sayısal (digital) ize dönüşmüştür. Bununla bir likte, film ses kuramlarında da önemli gelişmeler olmakta dır; özellikle, feminist kuramcıların film sesine yönelik psikanalitik çalışmalarına sıkça rastlanılmaktadır. Bu çalışma, sinemasal sese uygun bir kuram sağlamasa da, film sesinin teknik ve kuramsal analizini bir bütünlük içerisinde yapmayı amaçlamıştır. Bu da, Türk Sinema ses uy gulayımcılarının, yönetmenlerinin ve kuramcılarının yaratıcı çalışmalarını değerlendirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SHOOTING SOUND FILM and FILM SOUND -Technical and Theoretical Analysls- A proper technical infrastructure for shooting sound film has not been established at Turkish Cinema. Except of a few examples, all Turkish films have been shot silently. Being disabled to set up a technical infrastructure together with an intellectual structure indicates being unawareness of cinema potential as an art and also industry and lack of an advanced cinema culture. There have been importats developments in techniques of recording film sound and editing. Sound recording has changed from mono recording to Dolby Stereo and Digital recording. Meanwhile, there have been important progresses in theories of film; especially psychoanalytical studies towards film sound of feminist theoreticians are freqently encountered. Even this dissertation has not provided an adequate theory of cinematic sound, it has aimed to analyse the technical and theoretical sides of film sound in an integration. Also, this study should be beneficial for practitioners, directors and theoreticians of Turkish Cinema in appreciating their own creative productions.