Kızılötesi ve optik hava görüntülerinin birleştirilmesi
Fusion of infrared and optical aerial images
- Tez No: 364109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde her geçen gün anlık istihbarat bilgisi elde edebilmenin bir üstünlük ve gereklilik olduğu özellikle güvenlik güçleri için vazgeçilmez bir unsur olduğu ön plana çıkmaktadır. Fakat tek bir sensör vasıtasıyla elde edilen görüntü çoğu zaman hedef değerlendirilmesi için yetersiz kalmaktadır. Bu sorunu aşmak için farklı elektromanyetik spektrumun farklı bölgelerinden görüntü elde edebilen sensörler tarafından işlenen görüntülerin birleştirilmesi hedef analizi için güvenlik güçlerinin kullanması gereken bir yöntemdir. Çalışmamızda, çok seviyeli 2 boyutlu durağan dalgacık dönüşümü(multilevel 2-D Discrete stationary wavelet transform) ile görüntü birleştirme tekniği kullanılarak görüntülerin uygun şekilde ayrıştırılıp uygun bileşenlerinin seçilmesi için yapılan testler sonrası iki farklı amaca yönelik iki farklı yöntem teklif edilmiştir. Mevcut yöntem ve önerdiğimiz yöntemler kızılötesi resmin kontrastını arttırma oranlarında karşılaştırılmıştır. Önerilen yöntemi oluştururken programlamada kullanılan yazılım Matlab VR2009b'dur. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı 'nın 2013 yılında verdiği onay ile 181'nci Filo K'lığı'nın eğitim uçuşlarından elde edilen Sniper Pod görüntüleri tezimizde test görüntülerinin kaynağını teşkil etmektedir. Çalışmamıza kaynak olan Sniper Pod'un içerisinde kızılötesi ve optik sensöreler vardır ve bu sensöreler vasıtasıyla işlenmiş bir görüntüden diğerine anlık olarak geçebilmektedir. Sniper Pod yer yüzünde sabit bir bölgeye kilitliyken, kızıl ötesi sensörler vasıtasıyla işenmiş görüntü modundan optik sensörelerle işlenmiş görüntü moduna geçiş kayıtları incelenmiştir. Bahsedilen anın video görüntüsü 1 sn ye 20 resim karesi düşecek şekilde videodan resme orijinal video boyutu değiştirilmeden dönüştürülmüştür. Elde edilen görüntüler aynı boyutlarda ile aynı yer izine bakan görüntüler olacak şekilde Matlab programı vasıtasıyla düzeltilmiş ve çıkan görüntüler üzerinden testler yapılmıştır. Testler sonucu oluşan veri bankası doğrultusunda bir birleştirme yöntemi önerilmiştir. Önerilen algoritma karşılaştırılan algoritmalar ile benzer sonuçlar teşkil etmekte ve kızılötesi görüntünün iyileştirilmesinde verimli şekilde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is very obvious that nowadays being able to get instant information is a superiority and necessity, especially for the security forces it is an indispensible factor. However an image that obtained by a single sensor is mostly inadequate to assess the target. To overcome this problem, fusion of the images obtained by the sensors which can get images from different regions of different electromagnetic spectrum is a method that security forces have to use to target analysis. In our study, a method has been developed after the tests carried out to decompose the images and select the appropriate components by using image fusion technique with Multilevel 2D Discrete Stationary Wavelet Transform. The present methods and the methods we purpose have been compared concerning the increase of infrared images contrast ratio. VR2009b Matlab is the software used in programming to create the proposed method. With the approval of Air Force Command Operations Directorate in 2013, Sniper Pod images obtained from the training flights of 181. Fleet Command constitute the source of test images in our thesis. The Sniper Pod that we have accepted as a source in our study has got infrared and optical sensors and by means of these sensors it is able to pass from one image to another instantaneously. When the Sniper Pod is locked in a fixed region on earth, records of transition from image mode processed by the infared sensors to the mode of image processed by the optical sensors were examined. Video image of the mentioned moment is converted so as to fall 20 frames per 1 sec without changing the original size of the video. Obtained images are corrected by means of Matlab to have the same size and spatial qualifications of the images. Tests were carried out on the resulting images. According to the resultant data base a fusion method has been purposed. The proposed algorithm has similar results with the compared algorithms and it can be utilized effectively in the enhancement of infrared image.