Regolitin kullanım alanları, Ay'da ve Mars'ta regolitin yapı malzemesi olarak kullanımı, regolitten başka elementlerin ve maddelerin çıkarımı
Utilization areas of regolith,using regolit as a construction material on Moon and Mars,production other elements and materials from regolith
  1. Tez No: 364118
  2. Yazar: MELİKE KUVVET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CENGİZ TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada regolitin özellikleri, regolitin kullanım alanları, Ay ve Mars?ta regolitin yapı malzemesi olarak kullanımı ve regolitten başka element ve maddelerin çıkarılması konuları incelenmiştir. Sonuç bölümünde incelenen bu konuların değerlendirilmesi yapılmıştır. Gelinen son nokta ise Ay görevlerinin tekrar başlaması ve kalıcı yaşam ünitelerinin kurulması söz konusu olduğunda, regolitin hayati önem taşıdığıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined these subjects; regolit?s properties, utilization areas of regolit, using regolit as a construction material on Moon and Mars, production other elements and materials from regolit. At the end of the study we did a result section about all of these subjects. The last point we came that for starting the Moon missions again and live on Moon, regolith is the most important material for researches.