Zeytinyağı sanayi atığı olan zeytin karasuyu özütünün bazı özelliklerinin incelenmesi ve ekonomik kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of some features and economic research of usability of olive mill wastewater in olive oil industry
- Tez No: 364131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL PEKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada öncelikle, Ayvalık yöresinde bulunan zeytinyağı üretim tesisinden alınan zeytin karasuyunun karakteristik özellikleri incelenmiştir. pH, askıda katı madde, yağ ve gres, kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam azot içeriği, toplam organik madde ve toplam fenolik bileşik miktarı gibi karakteristikleri belirlenmiştir. KOİ 192 g/L , askıda katı madde miktarı 9,80 g/L , yağ ve gres içeriği 13,09 g/L , pH 4,8 , toplam organik karbon miktarı 94,20 g/L , toplam N miktarı 0,623 g/L ve toplam fenolik bileşik miktarı 800 mg/L olarak bulunmuştur. Bu çalışmada kullanılan zeytinyağı karasuyu diğer çalışmalarda incelenen numuneler gibi yüksek kirlilik derecesine sahiptir. Karakterizasyondan sonra zeytin karasuyu ekstraksiyonu gerçekleştirilmiş ve HPLC ile zeytin karasuyu ekstraktındaki fenolik bileşiklerin ilk önce kalitatif daha sonra kantitatif analizi yapılmıştır. Analiz sonrasında hidroksitirozol 511,6 mg/L, tirozol 79,8 mg/L, kateşol 17,1 mg/L, vanilik asit 15,4 mg/L ve 4-metilkateşol 11,3 mg/L olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak doğal antioksidan özellik gösteren fenolik bileşikleri yüksek miktarda içerdiği bulunmuştur. Çalışmanın son aşamasında zeytin karasuyunun antioksidan kapasitesi belirlenmiştir. Bu amaçla zeytin karasuyu örneklerinde indirgeme gücü, toplam antioksidan aktivite tayini, DPPH• radikali tutucu etki ve ABTS•+ radikali tutucu etki gibi antioksidan özellikler incelenmiş ve sonuçlar bazı standart antioksidanlarla ( BHT, Troloks, α-tokoferol) karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak zeytin karasuyu, standart antioksidanlar kadar yüksek antioksidan aktivite göstermiştir. Sonuçlar zeytin karasuyunun sahip olduğu antioksidan özelliklerin, içerdiği doğal fenolik bileşiklerden dolayı olduğunu ve bu doğal bileşiklerin izole edildiği taktirde çeşitli alanlarda kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, characterization of olive mill wastewater is determined which is from olive oil production facility located in the region of Ayvalık. It was found that KOİ 192 g/L, suspended solids content 9,8 g/L, oil and grease 13,09 g/L, pH 4,8, total organic carbon content 94,2 g/L, total N content 0,623 g/L and total fenol content was 800 mg/L . When other studies have investigated,olive mill wastewaters have high pollution as our study. After characterization of olive mill wastewater, extraction was performed and qualitative and quantitative analysis of the phenolic compounds was carried out in OMW by HPLC systems. It was found out that hydroxytyrosol 511,6 mg/L, tyrosol 79,8 mg/L, catechol 17,1 mg/L, vanilic acide 15,4 mg/L and 4-methylcatechol 11,3 mg/L. As a result high amounts of phenolic compounds was found to contain which are showing the natural antioxidant properties. Finally, It was determined that the antioxidant effects of olive mill wastewater known to exhibit high antioxidant capacity. Antioxidative features of OMW samples such as reducing power, total antioxidant activity, DPPH radical, ABTS•+ radical scavenging activities were investigated and results were compared to some standard antioxidants (BHT, Trolox, α-tocopherol). As a result , OMW showed antioxidant activity as high as the standard antioxidants. Therefore these naturel antioxidants can isolated from OMW and can be used in various industries.