Yumuşak maddelerde elektrostatik korelasyonların incelenmesi
Study of the electrostatic correlations in soft matter
  1. Tez No: 364130
  2. Yazar: ERTUĞRUL KIRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Doğada çok yaygın olarak bulunan yumuşak maddelerin fiziğin ilgi alanına girmesi yenidir. Günümüzde deneysel ölçüm tekniklerindeki gelişme ve bilgisayarlarda kapasite ve hesaplama hızındaki artış, polimerler, kolloidler, DNA, süngerimsi, peltemsi maddeler gibi çok geniş bir madde topluluğunun genel ismi olan yumuşak maddelerin fiziksel özelliklerinin incelenmesine olanak sağlamıştır. Bu yeni araştırma alanı aynı zamanda fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerin ortak kullanıldığı bir alandır. Günümüzde boya endüstrisi, nanoteknoloji, ilaç sanayi, gıda sanayi gibi birçok alanda uygulamaları bulunan bu maddelerin fiziksel özelliklerinin çalışılması önemlidir. Bu tezde yumuşak maddelerin genel özellikleri tanımlanarak, bu maddelerin incelenmesi için deneysel ve kuramsal yöntemler hakkında bilgi verilecektir. Yumuşak maddelerin fiziksel özelliklerinin oluşmasında elektrostatik korelasyonlar büyük önem taşır bu nedenle bu maddelerde basit Coulomb etkileşimlerinin yanında, aşırı yüklenme, yükün işaret değiştirmesi gibi sıra dışı elektrostatik korelasyonlardan kaynaklanan etkilerde incelenecektir. Bu etkilerin detaylı incelenmesi yumuşak madde teknolojisinde yeni uygulamalara yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Although soft matter is plenty in nature, the close interest of soft matter in physics is new. The development in experimental techniques and computer calculations technology, make possible to study physical properties of large class of matter such as polymers, colloids, jells, DNA, spongy substances act. which is called soft matter. This new research area is common for fundamental sciences like physics, chemistry and biology. Today in many field of industry such as paint industry, nanotechonology, medicine production industry the physical properties of soft matters play important role during production processes. Most of physical properties come from Electrostatic correlations in soft matters. In this thesis general physical properties of soft matter are defined and theoretical and experimental techniques to study soft matter are revived. The simple electrostatic correlations via Coulombic interactions and some unusual electrostatic correlations such as overcharging or charge inversion are studied. Detailed study of these effects will help to new applications in soft materials technology.