LabVİEW ile adım motoru hız kontrolü
Stepper motor speed control with labVIEW
  1. Tez No: 364140
  2. Yazar: MORTEZA ABEDINI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY UZUN, PROF. DR. HERMAN SEDEF, PROF. DR. MUSTAFA HADİ SARUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada adım motorunun hız, dönme yönü, adım durumu ve momentunun kontrolü için uygun bir yöntem gerçekleştirilmiştir. Bu parametrelerin kontrolü, LabVIEW programı ve sürücü kartı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Adım motoru, sürücü kartın bilgisayarla bağlantısını seri port üzerinden ve gerekli LabVIEW VI' ını tasarladıktan sonra dikkatli bir şekilde kontrol edilir. Bunun için önce sistemin akış diyagramı oluşturmuş ve sonra da ona göre LabVIEW blok diyagramı tasarlanmıştır. Bu yöntem, adım motorun kontrol şeklinin değiştirilebilme yeteğine sahiptir. Bu nedenle önerilen yöntem, adım motorlarının, farklı alanlarda örneğin CNC makinesi gibi, kullanılmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
This paper describes an appropriate method for control of stepper motor from viewpoints of velocity, direction of rotation, step status and torque. Control of these parameters is performed by LabVIEW software and driver card. The stepper motor can be controlled accurately by configuring the driver controller card over the serial port on computer and writing the appropriate program in block diagram of LabVIEW using the card drivers. At the start of this proposed method, the control flowchart is created and then the graphical programming is accomplished in LabVIEW environment according to flowchart control. This method is capable to change the configuration of control. Thus, the proposed method can be used for control of stepper motor that used in different machinery such as CNC machines.