Labview programı ile veri toplama, veri işleme ve veri izlemenin e-öğrenme olarak hazırlanması
Preparing of data acquisition, data processing and data monitoring as e-learning with Labview program
  1. Tez No: 198287
  2. Yazar: YÜKSEL GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KORAY TUNÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZETBu çalışma, LabVIEW bilgisayar programı ile veri toplama konularını İnternetüzerinden e-öğrenim olarak adım adım öğretmeyi amaçlamaktadır. LabVIEWprogramı, bilgisayar yardımıyla özellikle verilerin ölçülmesi, işlenmesi ve kontrolünükolaylaştırmaktadır. LabVIEW, kullanım kolaylığı ve esnekliği ile endüstriyelproblemlere çözümler üretmek için kullanılan bir yazılımdır. LabVIEW endüstriyelölçme sistemlerinde bulunan sensör ve transdüserlerden alınan verileri, bilgisayaragirmek için kullanılan ADC kartları ve programdan elde edilecek çıktıları otomasyonsistemine gönderen DAC kartları ile birlikte kullanılmaktadır. LabVIEW programıüzerinde oluşturulan Sanal Enstrümanlar (VIs), verileri işleyerek istenen çıkışlarısağlar.Son yıllarda eğitim alanındaki gelişmeler uzaktan öğrenme çevresindeoluşmaktadır. Eğitim kurumlarındaki yer sıkıntısı, aşırı nüfus artışı, toplumda eğitimkurumuna devam etmeden eğitim alma gereksinimindeki artış; uzaktan öğrenmeninoluşmasındaki sebeplerden bir kaçıdır. Sadece eğitim kurumları değil, şirketler depersonel eğitiminde ekonomiyi ön planda tutarak ve zaman kaybını engellemek içinuzaktan öğrenimi tercih etmektedirler.Diğer yandan endüstrideki otomasyon sistemlerinde veri toplama, veri işleme veveri izleme tekniklerine olan ilgi, proseslerin izlenmesi ve kontrolü açısından hergeçen gün artmaktadır. Dünyada yaygın olarak kullanılan LabVIEW programı daverilerin toplanması, işlenmesi ve izlenmesine pratik çözümler sunan bir bilgisayarprogramlama dilidir. Birçok ülkede yıllardır bu alanda kullanılan LabVIEW programı,ülkemizde son yıllarda daha fazla kullanılır olmuştur. Bunun sonucunda LabVIEWprogramını kullanan kişi sayısına olan talep artmaya başlamıştır. Programın İngilizceolması, hakkında Türkçe kaynağın yok sayılabilecek seviyede olması; bu programınöğrenilmesini ve yaygınlaşmasını zorlaştırmaktadır. Yapılan bu çalışmada, programınTürkçe uzaktan eğitimini yapan bir site ile bireylerin eğitimi amaçlanmıştır. Böyleceihem e-öğretim alanında bir katkı sağlanmakta, hem de LabVIEW'ın yaygın şekildekullanımı desteklenmektedir.Tezde geliştirilen LUES LabVIEW Uzaktan Eğitim Sitesinde eğitim modelleri içintoplam 83 bölümde 750 civarında slayt oluşturulmuştur. Derslerde sürükle bırak,metin girişi, canlandırma ve hedef alan seçimi gibi etkileşimlerden yararlanılmıştır.Değerlendirme amacıyla 19 sınav bölümü oluşturulmuş ve 169 soru hazırlanmıştır.Değerlendirmeler; kısa cevap, çoktan seçmeli ve doğru / yanlış seçimi gibi çeşitlişekillerde tasarlanmıştır.Aralık, 2005 Yüksel GÜNERii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPreparing of Data Acquisition, Data Processing and Data Monitoring asE-Learning with LabVIEW ProgramIn this study, the aim is to teach data acquisition subjects with LabVIEW program ofcomputer using internet step by step. LabVIEW program make measuring, processing andcontrolling easier by the help of computer. LabVIEW was made to produced solutions forindustrial problems with easy-using flexibility. LabVIEW is used with DAC cards which sendsoutputs from program to automation system and ACD cards which used for loading data fromsensor and transducers in the industrial measurement systems. Virtual Instruments onLabVIEW program supply designed outputs by processing data.Recently, developments in the educational area have been formed in the environmentof remote education. The matter of difficulty in the educational places, execessive increase ofpopulation, in society the increase in the need of having an education without joining anyeducation instuition is a few of the reasons of remote education existence. Not onlyeducation instutiations but also companies prefer remote education to prevent wasting timeand bring economy forward plan in staff education.The interest in the technologies of data acquisition, data processing and datamonitoring in the industrial automation systems has been increasing day by day point ofcontrolling and following processes. In the world LabVIEW program is also common, it is alanguage of scheduling computer which supplies practical solutions in the following, dataprocessing and following. LabVIEW program which has been used in many areas in manycountries has been used in our country recently. So, the demand of people who usesLabVIEW program has started to increase. Because of being the language of program isEnglish and laching of about it, nearly non existent make this program harder in common andlearnable. In this project, it was aimed to educate the people the help of providing distantieducation in Turkish. Thus, either it was contributed to e-educational area or supported inusing LabVIEW in common.About 750 presentations in 83 sections were constituted for education models in LUESin thesis. In lessons, interactions of drag and drop, text introduction, animation and select oftarget area was benefited. 19 exam sections were constituted to aim for evaluation and 169questions were prepared. Evaluations what is short answer, multiple choice, true-false wereplaned from different form.December, 2005 Yüksel GÜNERii