İstanbul'da faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli inşaat işletmelerinin verimlilik analizi
Productivity analysis of medium and large scale construction companies in İstanbul
- Tez No: 364165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaşanan küresel finansal krizler, küreselleşmenin etkileri ve bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmeler inşaat sektöründeki rekabet koşullarını değiştirmiştir. İnşaat sektörü artık geçmişe kıyasla daha rekabetçi bir sektördür ve inşaat firmalarının bu sektörde sürdürülebilirliklerini koruması ve karlılıklarını arttırması için yeni yol haritaları bulması gerekmektedir. Bu kapsamda verimlilik kavramı inşaat sektörü firmaları için her geçen gün daha fazla önem arz eden bir kavram halini almıştır. Verimlilik analizlerinin yapılması ve inşaat sektöründeki firmaların verimliliklerini arttırması sadece sektör özelinde değil aynı zamanda ülke ekonomisi genelinde de son derece önemlidir. Çünkü inşaat sektörü ülkelerin lokomotif sektörlerinden bir tanesidir ve birçok diğer sektör ile etkileşim içerisinde olan bir sektördür. Böylesine önemli bir sektörde örgütler için son derece önemli olan verimlilik kavramının sürdürülebilir kılınması gerek mikro anlamda gerekse makro anlamda son derece olumlu sonuçlar yaratacaktır. Bu nedenle bu çalışma; inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalara ilişkin verimlilik kavramının ve verimlilik analizi sürecinin çerçevesini çizmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of the lastglobalfinancialcrises, globalization and the rapidgrowth in informationtechnologies; change the competitionconditions in the constructionsector. The constructionsectorbecamemorecompetitivewhencomparedwithpast. The constructionfirmsneedtoprotecttheirsustainability and gainprofit in thiscompetitivesector. Inordertoachievethis, the constructionfirmsshould plan newroadmaps. Inthiscontextproductivitygainmoreimportance. Productivity analysis and improvingproductivitybecome an importantaspect not only for the constructionfirms but also for the wholecountryeconomy. Because, constructionsector is one of the locomotivesectors in the economies and if the productivity in thissectorbecomessustainable, it meansthatit willhaveverypositiveeffectsin micro and macroconcepts the affectswill be verypositive. For thisreason; thisstudyaimstodraw a frame for the concept of productivity in constructionsectorfirms and trytofind how productivityshouldbe analyzed in thesefirms.