İki farklı yöntemle (NATM-TBM) ile açılan bir tünelde düşey deformasyon/deplasman'ların belirlenmesi: M5 metro örneği
Two different methods (NATM-CPCS) in a tunnel opened with vertical deformation / displacement 'S determination: M5 metro sample
- Tez No: 364182
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geological Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mühendislik yapıları olarak adlandırılan; barajların, tünellerin, yüksek yapıların inşa aşamasındaki ölçümlerin zorunluluğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu denli önemli ve pahalı olan yapıların inşasından sonra da yapıların izlenmesi önemlidir. İzleme işlemlerinin yapılabilmesi için uygun görülen aralıklarla ölçümler tekrarlanır. Yapılan ölçümler En Küçük Kareler Yöntemine ile dengelenir. Bu dengeleme işleminde; ağda yapılan ölçülerden meydana gelen hatalar tüm noktalara dağıtılması nedeniyle tüm iz minimum yöntemine göre yapılması uygun olacaktır. Ölçü setine ait uyuşumsuz ölçü varsa ve bu nokta ağdan çıkarıldığında ağın yapısını bozmayacaksa ağdan atılır değilse ölçü yenilenir. Bu işlemlerin ardından deformasyon analizinin yapılması ve ölçülen noktalarda anlamlı hareket olup olmadığının belirlenmesi işlemi Hannover Yaklaşımı ile gerçekleşmiştir. Bu işlemler sonucu mühendislik yapılarında, yapı emniyetini tehlikeye düşürecek derecede hareketin saptanması durumunda yapı emniyeti için önlemler alınması gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Measurement obligation of engineering structure such as dams, tunnels, highrise buildings in their construction phase is a incontrovertible reality. Monitoring of important and expensive structures after their construction phase is very vital. To perform monitoring for the appropriate measurements are repeated at intervals. The measurements are compensated by the Least Squares Method. This balancing process; network consisting of the measurement errors due to be distributed to all the points made by all trace method would be appropriate to a minimum. This process; network consisting of the measurement errors due to be distributed to all points of the entire trail will be suitable to be balanced by the minimum method.If outlier measure and that measure belonging to the set point disturbing the structure of the network when removed from the network if the network is discarded if not refreshed measure.After this process, deformation analysis and determination of whether there is significant movement were conducted by Hannover Approach. As a result of this process, if the movement that jeopardizes the safety of the structure were determined for the engineering structure, taking some measurements would be necessary for the safety of the structure.