Tarihi yığma yapıların deprem analizi ve uygun güçlendirme teknikleri
Seismic analysis of historical masonry structures and appropriate strengthening techniques
- Tez No: 364183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KÜTÜĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tez çalışmasında tarihi yığma yapıların sismik güçlendirmesi yapılırken uyulması gereken hesap ve yapım kurallarını detaylı bir şekilde sunmayı hedeflemektedir. Günümüzde , tarihi yapıların analiz ve güçlendirmesi sonlu elemanlar kullanılarak yapılıyor. Tarihte birçok değişik tipte taşıyıcı yığma duvar tipi kullanılmıştır. Yığma yapıların düşey yükleri taşımakta sorunu yoktur. Eksiklikleri, depremlerde açığa çıkan yatay yükler sonucu oluşan çekme gerilmelerini alacak çekme elemanlarına sahip olmamaları ve bu sebeple depremlerde çoğu zaman ağır yapısal hasara uğramalarıdır. Farklı unsurların (temeller , yük taşıyan duvarlar, kemerler , kubbeler) ve sismik takviye için uygun yöntemleri tartışmak için sismik hasar özellikleri sağlanır. Ayrıca Tarihi yapıların sismik güçlendirmesi yapılırken tarihi dokunun ve yapıya has mimari özelliklerin korunması zorunludur. Burda, değişik tiplerdeki tarihi yığma yapıların her biri için kendisine uygun güçlendirme prensibleri ele alınmıştır. Esasen, tarihi yığma yapılarda en temel sismik güçlendirme prensibi, yapının tarihi dokusuna minimum zarar verecek, deprem anında oluşan çekme gerilmelerini alabilecek, yapının maddesel özellikleriyle uyum sorunu olmayan, uzun ömürlü ileri teknoloji ürünü çekme elemanlarını yapının büniyesine entegre etmektir. Bu tez çalışmasında , tarihi yığma yapıların sismik güçlendirilmesi için tasarım, analiz ve güçlendirme esasları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İlk olarak deprem ve güçlendirmeyle ilgili açıklama yapıldı ve bazi güçlendirme teknikleri değerlendikten sonra 3 tane örnek göz önüne alındı. Son kısımlarda da karşılaştırmalar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This Thesis attempt to describe in detail the design and construction principles for seismic strengthening of historic un-reinforced masonry structures. The Thesis explains design and computation principles for foundations, load bearing walls, arches, domes, and minarets. Historic un-reinforced masonry structures typically with stand all vertical loads, but fail under even small tensil stresses due to their inability to carry lateral loads that prevail during earthquakes. Nowadays, with the development of computational methods, analyses of historical structures are mostly performed using Finite Element Analyses. Generating a finite element model of the structure require a good engineering experience to make a reasonable geometrical simplification of the complex geometry and a good assumption of unknown inner-core materials. In this study, the design and construction principles for seismic strengthening of historical masonry structures are described in details. The seismic damage characteristics for different elements (foundations, load-bearing walls, arches, domes) are discussed and appropriate seismic strengthening methods are proposed. Seismic strengthening of un-reinforced historic structures requires careful preservation of precious and sometimes priceless architectural details that area associated with these structures. Specifically, the governing seismic strengthening principle for an historic un-reinforced masonry structure is to incorporate special high technology tension absorbing materials at locations where tensile stresses occur during earthquakes. Admittedly, it is imperative that only materials compatible with the original components of the historic structures be used for seismic strengthening. Analysing and strengthening historical structures are challenging task due to the geometrical complexity and lack of knowledge about the inner core material and due to the fact that the masonry material is not able to carry tensile stresses. A better understanding of both gravity load transfer mechanism and lateral resisting system of such structures is the key issue for a comprehensive structural analysis, interpretation of the analysis results and a proper intervention. The importance of minimal disturbance to the system and the crucial to devise a strengthening method that would preserve all historical and architectural attributes of the structure are emphasized. The first statement was made about the earthquake and strengthening of un-reinforced historic structures. after evaluating some of the techniques, three samples were taken into consideration. In the last part, the comparisons are available.