3-d em simülatör tabanlı harmoni arama algoritması kullanarak çok-geniş bantlı bant-geçiren filtre tasarım prosedürü ve gerçeklemesi
Design and analysis of a novel UWB bandpass filter using 3-D em simulation-based neural network model with hsa
  1. Tez No: 364198
  2. Yazar: CAFER UYANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, çok-geniş bantlı bant-geçiren bir filtrenin özgün olarak tasarım prosedürünü vermektedir. Bu tasarımda seçilmiş birim elemanların 3-D simülasyon sonuçlarının yapay sinir ağları kullanılarak bir kara kutu modeli oluşturulmuştur. Bu tasarımda en uygun mikroşerit yapı geometrisini belirlemek için hızlı, etkin ve güncel bir optimizasyon algoritması olan Harmoni Arama Algoritması (Harmony Search Algorithm (HSA)) kullanılmıştır. Ayrıca HSA' nın doğruluğunu ve verimliliğini göstermek için sezgisel güncel diğer optimizasyon tekniklerinden olan Genetik ve Parçacık Sürü algoritmaları ile karşılaştırılmıştır. En iyi performans gösteren filtre tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan filtreden alınan sonuçların yaklaşık 3.1 GHz ile 10.6 GHz frekans bant aralığında başarılı olduğunu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In view This paper presents a new systematic analysis and design of the ultrawideband (UWB) bandpass filter (BPF) by using the 3-D Computer Simulation Technology Microwave Studio (CST MWS) – based Multilayer Perceptron Neural Network (MLP NN) model of unit elements. In this design, MLP NN model is utilized efficiently as a fast and accurate model within a Harmony Search Algorithm (HSA) procedure to determine the resultant optimum microstrip structure geometry. Moreover, the validity and efficiency of the HSA is manifested by comparing it to those of the standard Meta-Heuristics, which are Genetic and Particle Swarm algorithms. The filter which shows the best performance is designed and realized. Measurements taken from the realized filter demonstrates the success of this approximation over the band 3.1 GHz to 10.6 GHz, and a flat group delay performance within that band.