Comparison of high resolution method for burgers equation
Yüksek çözünürlük yöntemlerinin burgers denklemi üzerinde karşılaştırılması
  1. Tez No: 364208
  2. Yazar: VELİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET YÜCEL KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hiperbolik kısmi türevli diferansiyel denklemlerin çözümü bir çok mühendislik uygulamaları için çok büyük öneme sahiptir. Bu denklemler analitik ya da nümerik yöntemler kullanılarak çözülebilir. Analitik yöntemler ile çözmek denklemlerin nonlineer doğasından dolayı çoğu zaman zordur, hatta bazı denklemlerin analitik çözümü olmadığından dolayı imkansızdır. Analitik yöntemlere kıyasla hiperbolik denklemleri nümerik yöntemler ile çözmek daha kolaydır ve çoğunlukla tercih edilen yöntemdir. Numerik yöntemler arasonda yüksek çözünürlük sonlu hacimler yöntemi etkili ve sağlam bir şekilde onyıllardır kullanılmaktadır. Bu denklemlerin çok etkili bir şekilde kullanılmasının sebebi, yüksek doğruluk ve kararlılığa sahip olmalarıdır. Bu tezde, belirlediğimiz yüksek çözünürlük metotlar ile ilgili geniş bir literatür taraması vereceğiz ve daha sonra bu metotları karşılaştıracağız. Karşılaştırma yapmak için önce skaler, lineer uzaysal olarak tek değişkenli dalga denklemini kullanacağız. Bu denklem bize metotların teorik analizlerini yapma fırsatı verecek. Daha sonra yöntemleri Burgers denklemine uygulayacağız. Bu denklemin özelliği nonlineer olması ve nonlinear hiperbolik denklem sistemlerinin özelliklerini taşımasıdır. Örneğin, Burgers denklemi şok yoğunlaşma dalgasını veya seyreltme dalgasını bünyesinde taşır. Bundan dolayı, Burgers denklemini farklı metotlarla çözerek, bu metotların kararlılığı, doğruluğu ve dolayısıyla uygunluğu hakkında fikir sahibi olacağız.
Özet (Çeviri)
Solving hyperbolic partial differential equations is extremely important for many engineering applications. These equations can be solved by analytical methods or numerical methods. Finding analytical solutions is difficult mostly impossible due to highly nonlinear nature of these equation types. On the other hand, solving hyperbolic equations numerically is relatively easy and therefore often prefered technique. Among the numerical techniques, high resolution finite volume methods have been effectively and robustly used for decades. Their high accuracy and stability features are most desirable. In this thesis, we provide literature review for certain type of high resolution methods and introduce head on comparison study of these high resolution methods. To compare the methods, we first solve scalar linear one-way wave equation. This gives us the opportunity to perform some theoretical analysis. Finally, we apply the methods to the Burgers equation. This equation is nonlinear and it can be mimic the nonlinear behavior s of the systems of the nonlinear hyperbolic equations. For instance, the Burgers equationcan accommodate shock compression or rarefaction-depression waves. Therefore, by solving the Burgers equation with different methods, we gain a lot of insights about the stability, accuracy and thus the suitibility of the certain high resolution methods.