Tiroid lobektomi, total tiroidektomi ve total tirodektomi + santral lenf nodu diseksiyonu uygulanan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası yutma fonksiyonlarının HRM (High Resolution Manometry) ile karşılaştırılması
Comparison of swallowing functions pre and postoperation with High-Resolution Manometer in patients who underwent thyroid lobectomy, total thyroidectomy and total thyroidectomy and central lymph node dissection
- Tez No: 870558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CEM SORMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroidektomi sonrası yutma güçlüğü, sıkça karşılaşılan klinik durum olup, patofizyolojisi net anlaşılamamıştır. Bu şikayetler genellikle laringeal sinir disfonksiyonuyla ilişkili olması rağmen, komplikasyonsuz cerrahi sonrasında da görülebilmektedir. Bu çalışmada amacımız tiroidektominin özofagus motilitesi ve yutma semptomlarına etkisini; intraoperatif sinir monitörizasyon(İONM) verileriyle yutma fonksiyonlarının ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Tiroid nodülü ve papiller tiroid karsinomu nedeniyle tiroid lobektomi(n=9), total tiroidektomi(TT)(n=15) veya total tiroidektomi+santral lenf nodu diseksiyonu(SLND)(n=12) yapılan 36 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm tiroidektomiler İONM eşliğinde uygulandı. Ameliyat öncesinde ve ameliyattan sonra 6.ayda yüksek çözünürlüklü manometri(HRM) uygulandı. Bulgular: Ameliyat öncesi ve sonrası disfaji oranı sırasıyla %39 ve %53,HRM incelemede motilite bozukluğu oranı sırasıyla %72 ve %69 olarak bulundu. Ameliyat sonrası üst özofagus sfinkteri(ÜÖS) basıncında istatistiksel anlamlı bir azalma saptandı(p=0,03). Diğer motilite parametrelerinde ameliyat sonrası istatistiksel açıdan anlamlı fark görülmedi(p>0,05). Yaş, cinsiyet, nodül çapı, tiroid volümü, disfaji varlığıyla ÜÖS basınç değişimi arasında ilişki saptanmadı. ÜÖS basınç azalma oranları TT, SLND ve lobektomi gruplarında sırasıyla %44,%16 ve %8,7 olarak saptandı. TT grubunda, diğer iki gruba göre nodül çapı ve tiroid volümünün istatistiksel olarak daha yüksek olduğu görüldü(p=0,002,p=0,0001). Tüm grupta tiroidektomi öncesi ve sonrası İONM verileri arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Tiroidektomi sonrasında ÜÖS dinlenim basıncında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptandı. En yüksek ÜÖS basınç azalma oranı, diğer iki gruba göre nodül çapı ve tiroid volümü daha yüksek olan TT grubunda bulundu. Literatürdeki kısıtlı sayıda çalışmalarda ve bizim çalışmamızda hasta sayısı az olup tiroidektominin motilite üzerine net etkisinin saptanması için daha fazla hasta sayısı içeren prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Swallowing disorders are common after thyroid surgery and the pathophysiology is incompletely understood. These complaints are usually related to the laryngeal nerve dysfunction but can also appear after surgical procedure without complications. The aim of this study is to investigate the effect of thyroidectomy on esophageal motility and swallowing symptoms, and the correlation between swallowing functions and intraoperative nerve monitoring (IONM) data. Material and method: Thirty-six patients who underwent thyroid lobectomy(n=9), total thyroidectomy(TT) (n=15),or total thyroidectomy+central lymph node dissection(CLND)(n=12) for thyroid nodule and papillary thyroid carcinoma were included in this study. Thyroidectomy was applied under the IONM guidance. High-resolution manometry was performed before and 6 months after surgery. Results: Preoperative and postoperative dysphagia rates were, respectively, 39% and 53%, and the preoperative and postoperative rate of motility disorders in HRM examination were 72% and 69%, respectively. Upper esophageal sphincter (UES) resting pressure decreased significantly after surgery (p=0,03). There was no statistically significant difference in the other motility parameters after surgery (p>0,05). There was no correlation between the change in the UES pressure and the parameters age, gender, nodule diameter, thyroid volume and the presence of dysphagia. After surgery, the reduction rate in the UES pressure in the patients who underwent TT, CNLD, and lobectomy were, respectively, %44, %16, and %8,7. Nodule diameter and thyroid volume were statistically higher in the TT group compared to other groups (p=0,002, p=0,0001). No significant differences were found between the IONM datas before and after thyroidectomy. Conclusions: After thyroidectomy, there is a significant decrease in the UES pressure. There was a greater reduction rates in the UES pressure in the TT-group patients who had a higher nodule diameter and thyroid volume compared to the other two groups. Both in the limited number of studies in the literature and in our own study, the number of patients is small, and to clearly determine the effects of thyroidectomy on motility, there is a need for prospective studies with a larger number of patiens.