Uçaklarda aerodinamik yapısal ve sistemsel problemlere yol açan donma probleminin irdelenmesi
Study of aircraft icing causes structural and systemic aerodynamic problems
  1. Tez No: 364207
  2. Yazar: KÜBRA BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Uçaklarda buzlanma olayı, havacılıkta karşılaşılaşılan en tehlikeli durumlardandır. Hava akımının içerisindeki aşırı soğumuş su damlacıklarının uçak üzerinde toplanması ve buz halini alması bu tehlikeli durumu doğurur. Buzlanma uçuş kalitesini düşürür, uçağın ağırlığını ve uçağa etki eden sürüklenme kuvvetini artırır ve böylece uçağa etki eden kaldırma kuvvetini azaltır. Uçak üzerinde meydana gelen buzun ağırlığından çok uçak üzerinden geçen hava akımına etkisi çok daha önemlidir. Sürüklenme kuvvetinin artması ve kaldırma kuvvetinin azalmasını karşılamak için uçağın harcadığı güç ve kanatların kritik hücum açısı artar. Buzlanma uçak kanatları, gövdesi, pencereler, sensörler, motor girişleri, antenler, pitot tüpü gibi gibi kısımlarında görülür. Buzlanmayı önleme ve oluşan buzu gidermek için anti-icing ve de-icing olmak üzere iki farklı buzdan korunma yöntemi uygulanır. Bu çalışmada Boeing 737-800 uçağının kanatları için uygulanan termal buz önleme sistemi üzerinde çalışılacaktır. Termal buz önleme sistemi sıcak havanın, buzlanmaya maruz kalmış ya da kalacak olan kanat üzerine belli miktarda püskürtülür. Burada, farklı uçuş yüksekliklerinde, kabul edilmiş hava şartlarına göre, sınır tabaka denklemleri kullanılarak, buzlanmaya karşı gerekli olan ısı ihtiyaçları hesap edilmiş ve buna göre termal buz önleme sisteminin sıcak hava üfleme kapasitesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aircraft icing is one of the major weather hazards to aviation. The accretion of supercooled liquid onto an airplane during flight causes the hazardous situation. The icing reduces the aerodynamic quality of aircraft, increases the aircraft weight and drag while decreasing the ability of the airfoil to create lift. The actual weight of the ice on the airplane is insignificant when compared to the airflow disruption it causes. As power is added to compensate for the additional drag and the nose is lifted to maintain altitude, the angle of attack is increased, allowing the underside of the wings and fuselage to accumulate additional ice. Ice accumulates on every exposed frontal surface of the airplane, not just on the wings, propeller,and windshield, but also on the antennas, vents, intakes, and motor cowlings. In order to avoid and remove icing from aircraft aerodynamic surfaces, anti-icing and de-icing solutions are being implemented. In this thesis, thermal anti-icing system on B737-800 model aircraft wings was examined. For different flight altitudes and for an accepted wheather conditions, by using boundary layer equations, heat requiries against in-flight icing were calculated and in terms of providing the lack of heat, thermal wing anti-icing system capacity was obtained.