Heykel ve strüktür
- Tez No: 36421
- Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ii ÖZET İnsanoğlunun bilinmezliklerini cevaplayan, biçimlendirmelerindeki oran çözümlemelerine ve geometrik organizasyonlarına kaynak olan doğa sistemleri; görsel sanatların plastik problemlerine bu sentezler yoluyla yön göstermektedir, iyi bir gözlemci olan sanatçı, doğanın strüktür değerlerini irdeleyerek, nesne öğelerinin biraraya gelişindeki matematiksel sistemleri eserlerine yansıtmıştır. Bu araştırmada,“heykel ve strüktür”başlığı altında, doğal yapılaşmadaki bütünlük ve bu bütünlüğü sağlayan ilkelerin oluşumu incelenerek, elde edilen verilerin sanatçılar tarafından nasıl değerlendirildiğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY By explaining the unknown structures of humanbeing and being the source of proportion analysis and geometrical organization in forming, natural systems give a direction to the plastic problems of visual arts. An artist who is also a good observer, reflects the mathematical systems in the joining of the elements of objects on his works by examining the structural values of nature. In this research, under the title“Sculpture and the Structure”, total body of the natural structure and the formation of the principles that make the system possible are examined and it is determined how the artists appraise the datums that are found.