Kapalı ortam hava kirleticilerini giderici iç cephe sıva üretimi ve etkinliğinin incelenmesi
The production and investigation of effectiveness ofinterior plaster which removesindoor air pollutants
  1. Tez No: 364226
  2. Yazar: NEVİN KARAMAHMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
WHO (Dünya Sağlık Örgütü) insanların zamanlarının yaklaşık %90'ını kapalı ve yarı kapalı ortamlarda geçirdiği ve buna bağlı olarak hasta bina sendromu probleminin dünyadaki en önemli sağlık problemleri sıralamasında dördüncü sırada yer aldığını açıklamıştır. Günümüzde standart olarak kullanılan yapı malzemelerinin yerine üstün özellikli ve yeni nesil malzemelerin geliştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu amaçla bu tez çalışmasında kapalı ortam hava kirleticilerini giderici, iç cephe sıvası üretimi gerçekleştirilmiş ve etkinliği incelenmiştir. Standart alçı sıvanın aktif madde ile geliştirilmesi ile ekolojik ve yeni nesil iç cephe sıva formülasyonu gerçekleştirilmiş ve CO, CO2, amonyak gazları ile toluen ve formaldehit solvent buharı analizleri gerçekleştirilmiştir.Yeni nesil ekolojik sıva standart alçı sıvaya göre CO gaz adsorpsiyonunda 33 kat, CO2gaz adsorpsiyonunda 7 kat, formaldehit solvent buharı analizinde 2 kat, amonyak gaz adsorpsiyonunda 6,5 kat ve toluen solvent buharı analizinde 10 kat daha etkin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
WHO ( World Health Organization ) announced that; people spend %90 of their time in closed and half closed environments and because of this situation, Sick Building Syndrome is now the fourth most important health issue on globally. Today, instead of standard structure materials,necessity of new generation structure materials with superior characteristics' improvements occurred. With this purpose, production and activity of internal plaster which resolves closed environment air polluters' examined in this thesis. With improvement of standard gypsum plaster with active matter; a new generation, ecological internal plaster formulation has been improved and analysis of the ammonia, toluene, formaldehyde solvent and gasses of CO, CO2 has been made. New generation ecological plaster is found that it's 33 times more efficient than standard gypsum plaster on CO gas adsorption, 7 times on CO2 gas adsorption, 2 times on steam of formaldehyde solvent, 6.5 times on steam of ammonium solvent and 10 times on toluene solvent.