Türev piyasaları
Derivative markets
  1. Tez No: 364225
  2. Yazar: NİHAN AKIŞ MAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türev Piyasaları, sabit kur sistemine dayalı Bretton Woods Anlaşması'nın sona erip dalgalı kur sistemine geçilmesiyle birlikte artan riskten korunma amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu piyasaların araçları olan forward, futures, opsiyon ve swap kontratları riskten korunmanın yanısıra spekülasyon ve arbitraj gibi birçok amaç için de kullanılmaktadır. Bu kontratların kullanım amacı benzer olmasına rağmen işleyiş biçimlerinde farklılıklar vardır. Büyük sermaye hareketlerine neden olan bu piyasalar, yeni ve kompleks bir yapıdadır. Bu tezde, türev piyasaları hem finansal hem de matematiksel yönden ele alınmıştır. Öncelikle finansal piyasalar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde forward kontratlar, dördüncü bölümde futures kontratlar, beşinci bölümde opsiyonlar ve altıncı bölümde swaplar incelenmiştir. Bu kontratların fiyatlandırılması teorik olarak açıklanmış ve örneklerle pekiştirilmiştir. Son bölümde ise türev piyasalarına ait sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Derivative markets appeared in order to hedge increasing risk after the fixed currency system of The Bretton Wood Agreement had been repealed and free-floating system had been started to utilize. The instruments of these markets; forwards, futures, options and swaps contracts are used for speculation and arbitrage as well. Despite the similarity of intended purpose of these contrats, they have dispareteness's in prosess. These new and complex structure markets lead to massive capitals moving. In this thesis, derivative markets are studied in terms of both financially and mathematically. In the beginning, financial markets are briefly explained. Then, in 3rd section forward contracts, in 4th section futures contracts, in 5th section options an in 6th section swaps are examined. Pricing of these contracts are theoretically explained and illustrated with examples. In final section, conclusion and recommendation are presented.