HPMA ve poli(Q4-VP) bazlı çift katmanlı antimikrobiyal yara örtüsünün üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of HPMA-poly(Q4-VP) based bilayer antimicrobial dressing
  1. Tez No: 364227
  2. Yazar: CEMRE DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL DİNÇER İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında kendiliğinden iyileşmesi güç ve enfeksiyon riski yüksek olan yaraların iyileşmesini hızlandıracak ve yarayı bakteriyel istiladan koruyarak yara bölgesinde oluşabilecek ikincil travmaları önleyebilecek özellikte, toksik madde salım sorunu olmayan, poli(Q4-VP)-HPMA bazlı çift katmanlı yara örtülerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yara örtüsünün antibakteriyel tabakasını oluşturan poli(Q4-VP) polimerinin sentezi iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada 4-vinil piridin monomerinden serbest radikal polimerizasyonu ile poli(4-vinil piridin) polimeri sentezlenmiştir. İkinci aşamada ise üretilen poli(4-VP) polimeri 6-bromokaproik asit ile alkillenme reaksiyonuna sokularak antibakteriyel özellik göstermesi beklenen poli(Q4-VP) polimeri sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerlerin yapısal analizi FT-IR ile gerçekleştirilmiştir. Yara örtü malzemesinin ilk katmanını oluşturacak olan makrogözenekli süngerimsi yapı HPMA'nın kriyojelasyonu ile hazırlanmıştır. Malzemenin ikinci katmanını oluşturan antibakteriyel poli(Q4-VP) membran ise elektroeğirme yöntemiyle kriyojel yapı üzerine yerleştirilmiştir. Oluşan çift katmanlı yara örtüleri SEM ile karakterize edilmiştir. Son olarak yara iyileşmesini arttırması amacıyla kriyojel tabakaya doğal iyileşme prosesinde etkili olan askorbik asit (C vitamini) yüklenmiş, C vitamini salımı UV spektrofotometre ile izlenmiştir. xiii Üretilen çift katmanlı yara örtülerinin antibakteriyel özellikleri S.aureus'a ve antifungal özellikleri C.albicans'a karşı incelenmiştir. Tez çalışması sonunda, çift katlı antibakteriyel özellikte, yüksek şişme kapasitesine sahip, yara iyileşmesini uyarıcı özellikte, geçici örtüler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to produce poly(4-VP) and HPMA-based bilayer wound dressing materials enhancing healing mechanism for the wounds which have self-healing problem and high infection risk. These materials were designed to protect wound from secondary traumas caused bacterial invasion and do not have toxic substance release problem. Synthesis of quaternary poly(4-VP) (poly(Q4-VP)) which is the antibacterial layer of wound dressing mateial was carried out in two stages. At first stage, poly(4-vinyl pyridine) polymer was synthesized from 4-vinyl pyridine monomer by free radical polymerization. Then, poly(Q4-VP) was synthesized from poli(4-VP) by alkylation reaction with 6-bromocaproic acid. Resulted polymer was characterized by FT-IR, structurally. The macroporous spongy structure, as the layer of wound dressing material, was prepared by cryogelation of HPMA. Then, the antibacterial polymer was electrospun onto the cryogel structure and bilayered material was obtained. Cryogel structure, fiber morphology and layer integration was examined by SEM. To enhance wound healing mechanism, ascorbic acid (vitamin C) was loaded to cryogel layer and release was followed by UV spectrometer. xv The antibacterial and antifungal properties of the materials were examined against S.aureus and C.albicans, respectively. According to the results, bilayered, antibacterial, temporary wound dressings which can stimulate wound healing and have high swelling capacity were obtained succesfully.