Entegre katı atık yönetimi: Edremit örneği
Integrated solid waste management: İn case of Edremi̇t
- Tez No: 364228
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEDA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hızla artan nüfusa, yükselen hayat standartlarına ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, oluşan katı atık miktarında ve çeşidinde artış gözlenmektedir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak, doğal kaynakların kullanılmaz hale geleceği açıktır. Katı atıklardan kaynaklanacak zararların azaltılabilmesi amacıyla, katı atık miktarına ve özelliklerine bağlı olarak değişen çeşitli bertaraf metotları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, 2012 yılında Edremit Körfezine bağlı yerleşim yerlerinde oluşan kış ayları ve yaz ayları olmak üzere iki farklı katı atık karakterizasyonu ortaya konulmuş ve oluşan katı atıklar, çeşitli bertaraf metotları açısından değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Edremit Körfezi'nin mevcut katı atık yönetimi ve bertaraf yöntemleri hakkında araştırma yapılmış ve Edremit Körfezi'ne önerilecek entegre katı atık yönetim sistemi için bölgenin geleceğe dönük nüfus ve katı atık projeksiyonlarına bağlı olarak katı atık karekterizasyonu ortaya konulmuştur. Bütün bu bilgiler ışığında Edremit Körfezi'nin gerek en uygun katı atık toplama, taşıma sistemleri gerek en doğru entegre katı atık yönetim sistemi bileşenlerinin seçilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel to rapidly growing population, rising living standards and technological developments, the amount and types of solid waste generated is increased. As a natural result of this event, natural resources will become unusable. In order to minimize environmental damage caused by solid waste, various disposal methods have been developed depending on the amount and characteristics of solid waste. In this study, two different characterizations of solid waste, as winter and summer months, occurred in residential areas in Edremit Bay in 2012, and the solid wastes generated were evaluated in terms of the various disposal methods. For this purpose, firstly general information was introduced about the Edremit Bay's current solid waste management and disposal methods, and then solid waste characterization was demonstrated for proposed integrated solid waste management system for Edremit, depending on the solid waste projections and the region's future population. In the light of the information obtained, the most appropriate solid waste transportation, collection systems and the most accurate components of integrated solid waste management system were proposed for Edremit Bay.