Anterior kolon kırığının ilioinguinal yaklaşım tedavi tekniği ile medial stoppa tedavi tekniğinin biyomekanik dayanımı açısından karşılaştırılması
Biomechanical comparison of ilioinguinal approach and medial stoppa technique in anterior column fractures
- Tez No: 364249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ERDAMAR, DOÇ. DR. TEYFİK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Anterior kolon kırığı tedavisinde ilioinguinal yaklaşım altın standard olarak kullanılmaktadır. Medial stoppa tekniği ise pelvise ve asetabulumun medyal duvarına ulaşarak asetabulum kırıklarının tedavisinde kullanılan yeni bir cerrahi yaklaşımdır. Medial stoppa tekniğinin ilioinguinal yaklaşıma göre bazı avantajları vardır. İlioinguinal yaklaşımda açılan inguinal bağın üzerindeki pencerelerin stoppa yaklaşımında açılmaması, inguinal bağın ve kanalın, lateral kütanöz femoral ve femoral sinirlerin korunması, eksternal iliyak damar hasarının daha az oranda gözlenmesi bunlardan bazılarıdır. Medial stoppa tekniğinin avantajları olsa da yeni bir cerrahi yöntem olduğu için literatürde çalışmaları azdır. Bu çalışmada, anterior kolon kırığı tedavisinde kullanılan bu iki yöntemin biyomekanik dayanım açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Deneyde on beş adet sawbone pelvis kullanılmıştır. Bunlardan beş tanesine her hangi bir işlem yapılmadan kuvvet uygulanmış ve sawbone'ların kuvvet karşısındaki cevabı kaydedilmiştir. On tanesinde ise pelvisin her iki kolonunda da kırık çizgisi oluşturulmuş ve her iki kolonda oluşturulan bu iki kırık her iki yöntem ile tedavi edilmiştir. Daha sonra her iki cerrahi yöntemin mekanik olarak rijitliğini karşılaştırmak için implant uygulanmış numunelere aksiyel eksende yük uygulanmıştır. Sonuç olarak; Medial stoppa tekniğinin cerrahi açıdan avantajları olsa da biyomekanik dayanım açısından ilioinguinal yaklaşım ile tedavi edilen kolon medial stoppa tekniği ile tedavi edilen kolona göre daha rijit çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ilioinguinal approach is accepted as a gold standard in treatment of anterior column fractures. Medial Stoppa technique is an alternative and new surgical approach to access to the internal pelvis and medial wall of the acetabulum. Medial stoppa technique has some advantages with regards to ilioinguinal approach. Windows at superior of ilioinguinal ligament has to open in ilioinguinal approach however in medial stoppa technique it is not neccessary to open those windows. There is no need to dissect the lateral femoral cutaneous nerve and the femoral nerve on medial stoppa technique but on ilioinguinal approach there is. Also, damage of external iliac vessel is smaller than ilioinguinal approach. While medial stoppa technique has advantages, few studies in literature has been done because of the novelty of the surgical method. In this study biomechanical comparison on ilioinguinal approach and medial stoppa technique on anterior colomn fractures were investigated. In this study fifteen sawbone were used. Five of sawbones were not implanted and load applied only. During the application of load those sawbones were investigated. Other ten sawbones' both columns fracture lines were generated. Ten sawbones' one column was treated by ilioinguinal approach and the other column was treated by medial stoppa technique. Afterwards, to compare the mechanical rigidity of both surgical techniques axial load was applied to implanted pelvis models. As a result; although medial stoppa technique was advantagous surgically but ilioinguinal approach appiled column more rigid than other column in biomechanical tests.