MCF-7 kanser hücrelerinin antikor tabanlı mikrokanallar içerisinde yakalanması ve incelenmesi
Antibody based capture and detection of MCF-7 tumor cells using microchannels
  1. Tez No: 364254
  2. Yazar: GÖZDE DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanser Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de ölümlerin başlıca sebebidir. Dünyadaki nüfus artışına ve nüfustaki yaşlanmaya bağlı olarak kanser artış hızı yükselmiştir. Uluslararası Kanser Ajansı özellikle meme kanserindeki artışa dikkat çekmiştir. Meme kanseri kadın kanserleri içerisinde en fazla görülen ve en fazla ölüme sebep olan kanserdir. Bugün Dünya'da kadın kanser hastalarının 4'ünden 1'i meme kanseridir. Bu nedenlerle, kanserin erken teşhisi; metastaz gerçekleşmeden kanser hücrelerinin kanda veya vücut sıvılarındaki dolaşımları esnasında tespit edilmesi çok önemlidir. Dolaşımdaki kanser hücrelerinin tespiti için bir test yapmak diğer klasik yöntemlere göre daha az invaziv, daha duyarlı, hızlı, az maliyetli ve daha az zaman alıcı bir yöntem olabilir. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışma kapsamında, dolaşımdaki kanser hücrelerinin tespitinin araştırılması için mikroçipler üretilmiş, bu mikroçipler içerisine yüzey modifikasyonu uygulanarak meme kanseri hücrelerinde bulunan EpCAM yüzey belirtecine özgül anti-EpCAM antikorsi ile kaplanmıştır. Meme kanseri hücre hattı olan MCF-7 hücrelerinin PBS ve kan ile karıştırılarak mikroçipler içerisinde yakalanması hedeflenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, mikroçipler Fluoresan mikroskobu ile incelenmiştir. Mikrokanallar içerisinde MCF-7 hücreleri yakalanmıştır. Deneyler tekrarlanarak yöntemin çalışma amacına özgül olduğu ve güvenilirliği doğrulanmıştır. Yakalama etkinliği ortalamalarının PBS için %76±11, kan için % 65±5 olduğu, yapılan istatistik çalışmasıyla farklı hücre konsantrasyonları deneylerinin mikrokanallar içerisinde hücre yakalama etkinlikleri üzerinde anlamlı bir değişikliğe neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cancer continues to be the leading cause of death in Turkey as in the World. The incidence of cancer has increased depending on population growth and populatin aging in the World. The International Cancer Agency has drawn attention in particular to the increase in breast cancer. Breast cancer is the most common in women cancers and the first reason of death. Today, in the World, 1 of 4 female cancer patients is a breast cancer patient. For these reasons, early diagnosis of cancer and detection of cancer cells in blood or body liquids are very important. A test for detection of circulating tumor cells can be much more sensitive, fast; less invasive, costly and less time consuming. In this study, microchips have been produced to investigate the detection of circulating tumor cells. A surface modification has been applied in microhip channels and these microchannels have been coated with an anti-EpCAM antibody which is spesific to the biomarker of breast cancer cells. Capturing MCF-7 breast cancer cells, a cell line of breast cancer, in microchannels is the aim of this study. For this purpose, MCF-7 cells, spiked in PBS and blood, were injected into the channels. At the end of the experiments, the microchips were examined by Fluorescence microscopy. It is found that MCF-7 cells have been captured in microchannels and capture efficiences are %76±11 (in PBS concentrations) and %65±5 (in blood concentrations). The study reliability and specifity have been verified by repeating the experiments. ANOVA Test (SPSS) has been applied for the study reliability and it is also found that the experiments with different concentrations have not caused a significant effect on capture efficiency.