Vakumlanmış paket silajlarda vakum seviyesi ve farklı polietilen malzemelerin kuru madde ve yoğunluk kaybı üzerine etkisi
Effects of polyethylene materials and different vacuum levels on dry matter and density losses
- Tez No: 364260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Vakumlanmış paket silajlarda vakum seviyesi ve farklı polietilen (PE) malzemelerin kuru madde ve yoğunluk kaybı üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada paket silajı yapılacak olan mısır bitkisi iki farklı döneminde (%30 ve %45 kuru madde) hasat edilmiştir. Daha sonra, mısır bitkisi 1,5 cm boyutlarında kıyılmasıyla elde edilen mısır hasılı 0,07MPa (10 s), 0,1MPa (15 s) ve -0,1MPa (25 s) düzeylerinde vakumlanarak paketlenmiştir. Denemelerde, Petkim Petrokimya A.Ş. tarafından üretimi yapılmakta olan gıda ambalajlama kullanımına uygun olan, 200×250 mm boyutlarında, üç farklı özellikte; Poliamid/Alçak Yoğunluklu Polietilen (PA/PE) baskısız, Bioriente Polyamide/Alçak Yoğunluklu Polietilen (BOPA/PE) baskısız ve Bioriented Polypropylene /Alçak Yoğunluklu Polietilen/Ethylene Vinyl Alcohol (OPP/PE/EVOH/PE) baskısız vakum torbaları silaj paketleme amacıyla kullanılmıştır. Oksijen geçirgenliği sırasıyla 41, 28 ve 1.13 cc/mm2 gün olmak üzere üç farklı özelliklere sahip düşük yoğunluklu PE torbalara vakumlanmıştır. Vakumlanan torbalar laboratuarda uygun depolama koşulları altında muhafaza edilerek depolama süresince kontrol altına alınmıştır. Depolama süresine bağlı olarak da belirlenen ölçümler gerçekleştirilmiştir. Fiziksel değerlendirmede silajların renk, koku ve strüktürünü esas alan Fleig puanlama yöntemi uygulanırken, kimyasal analizlerde örneklerin kuru madde, nem oranları, yoğunluk ve pH düzeyleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, -0,1MPa (25 s) düzeylerinde vakumlanarak paketlenen silajların, yem niteliği yüksek, PEKİYİ kalite sınıfındadır. Kullanılan LD-PE plastik torbalar kuru madde kaybına göre sırasıyla OPP/PE/EVOH/PE baskısız, BOPA/PE baskısız ve PA/PE baskısız torbalarda saptanmıştır. İlk hasat döneminde % 30 kuru madde de hasat edilen vakumlu silaj örneklerinde KMK ve yoğunluk parametreleri açısından daha iyi olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This experiment is aimed to determine the effect of different PE materials on dry matter and density loss for vaccumed silage bags. Corn was harvested at the two different harvest periods (Dry matter 30% and 45%). In this study, the chopped corn at the lengths of 1,5 cm was packaged at the vacuum levels of 0,07MPa (10 s), 0,1MPa (15 s) and -0,1MPa (25 s). In the experiments three different characteristicly featured unprinted vacum bags Poliamid/Low Density Polyethylene (PA/PE), Bioriente Polyamide/Low Density Polyethylene (BOPA/PE) and Bioriented Polypropylene /Low Density Polyethylene/Ethylene Vinyl Alcohol (OPP/PE/EVOH/PE) which are produced by Petkim Petrokimya A.Ş. , suitable for nourisment packing and size of 200x250 mm have been used for packing. Silages have been vacummed by LD-PE bags which have oxigene transmittance of 41, 28 cc/mm3day and 1.13 cc/mm3day by order. Vacuumed bags were maintained in the laboratory under appropriate storage conditions. The measurements were made during storage periods. Fleig scores method was used in physically properties such as color, odor and structure. In chemical analyses, dry matter content, moisture content, density and pH levels were determined. In conclusions, packaged silages at the vacuum level of -0,1MPa (25 s) obtained with all levels of parameters investigated are VERY GOOD quality class. Used LD-PE unprinted plastic bags are OPP/PE/EVOH/, BOPA/PE and PA/PE bags by the order of dry matter loss. Better silage quality values have been seen in the first harvest stage products of silage samples which have harvested %30 DM in dry matter loss and density parameters.