Vakumlanmış beyaz peynirlere değişik ısı işlemleri uygulayarak raf ömürlerinin uzatılması
The investigation on vacuum packed white cheese by heating at different temperatures for prolonged
- Tez No: 137840
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
76 ÖZET Vakumlanmış beyaz peynirlere değişik ısı işlemleri uygulayarak raf ömürlerinin Bu çalışmada ticari starter kültür ( Chr. Hensen R707 Lactococcus lactis subsp. lactis, Laetococeus lactis subsp. cremoris) ilave edilerek salamurada olgunlaştırılmadan poliamid torbalarda vakum ambalajlanarak paketlenen ve olgunlaşmaları sırasında belli zaman aralıkları ile su banyosunda merkez sıcaklıkları 65°C, 70°C ve 72°Clerde sırası ile 15, 10 ve S dakika sûre ile ısı uygulanarak 90 gün saklanan beyaz peynir örneklerinin olgunlaşma periyodu içerisinde kimyasal, mikrobiyolojik ve organoleptik nitelikleri incelenerek, uygulanan ısı işleminin peynirlerin raf ömürleri üzerine olan etkileri incelendi. Olgunlaşma süresince kontrol grubunda kuru madde, kuru maddede yağ ve kuru maddede tuz değerlerinin değişmediği, peynir örneklerinde kuru madde değerlerinin % 40.00 - 42.09 (ortalama % 40.87), kuru maddede yağ değerleri % 34.02 - 37.16 (ortalama % 36.01), kuru maddede tuz değerleri % 7.75-8.11 (ortalama % 8.07) arasında saptandı. Olgunlaşma periyodunda, pH, titre edilebilir asMik, protein (%), suda çözünebilen azotlu madde, olgunlaşma indeksi, tirozin amino asidi, uçucu yağ asidi ve lipoliz değerlerinin 1. günden 90. güne kadar artış gösterdiği saptandı. Isı işlemi uygulanan gruplar incelendiğinde, olgunlaşma periyodu süresince, kuru madde, pH ve kuru maddede yağ ve kuru maddede tuz değerlerinin farklılıklar göstermediği, titre edilebilir asitlik, total azot, suda çözünebilen azotlu madde, olgunlaşma indeksi, tirozin amino asidi, uçucu yağ asidi ve lipoliz değerlerinin kontrol grubuna kıyasla çok daha az artış ve değişiklikler gösterdiği belirlendi. Kontrol grubunda olgunlaşma ile beraber aerob mezofil genel canlı sayısında azalma saptandı (6.0x10* - 1.4x1 04 kob/g). Kontrol grubu peynir örneklerinde olgunlaşma periyodunun 60. gününe kadar 102 kob/g düzeyinde maya, küf ve mikrokok saptandı. Olgunlaşma periyodunda stafilokok, enterobakteri, koliform bakteri ve enterokok saptanmadı. (
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY The investigation on vacuum packed white cheese by heating at different temperatures for prolonged the shelf life. The aim of this study was to determine the effects of heat treatment on shelf life of vacuum packed white cheese, that examined for the some chemical, microbiological and organoleptic properties within the ripening period for 90 days. For this purpose, pickled white cheeses made with commercial starter cultures (Chr. Hensen R707 Lactococcus lactis subsp. lactis, Lactococcus lactis subsp. cremoris) and put in poliamid bags for vacuum packaging. During the ripening period water bam used for the heat treatment at 65°C, 70°C and 72°C for 15, 10 and 5 minutes respectively. In the ripening period, mere were no changes in the values of dry matter, fat in dry matter and salt in dry matter in the control group. Dry matter values in control cheese were % 40.02-42.09 (average value % 40.87), tat in dry matter were % 34.02- 37.16 (average value % 36.01) and salt in dry matter were % 7.75-8.1 1 (average value % 8.07) respectively. pH values, acidity, protein (%), soluble nitrogen, ripening index, tyrosine amino acid, volatile fatty acid and lipolysis values were all showed significantly increases between the first and 90. days of the ripening period. In the heat processed cheese groups, dry matter, pH, ât in dry matter and salt in dry matters values showed no changes, but comparing with the control group cheese acidity, protein (%), soluble nitrogen, ripening index, volatile fatty acid and lipolysis values showed little increases in these groups. In the control group, total aerobic count decreased from 6.0x1 09 cfu/g to 1.4xl04 cfu/g from the first day to the end of the ripening period. By the end of the 60* day yeast count was detected as 1.0xl02-2.0xl02 cfu/g, moulds number was 2.0x1ü2 - 2.7xl02 cfu/g and micrococci number was detected as 4.0xl02 - 7.0xl02 cfu/g. Staphylococci, enterobactericeae and coliform group bacteria were detected under the detection limit of