Evdışında çalışmayan farklı sosyo-ekonomik düzeylerdeki kadınların etkinlik sınırı
  1. Tez No: 36427
  2. Yazar: SUNA KARAKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmada, ev kadınlarının etkinliklerinin ve bu (etkinliklerle ilgili bazı koşulların neler olduğu sorusundan i J yola. çıkılmıştır. Araştırmanın temel amacı, evli, çocuklu, ' kentte yaşayan ve evdışında çalışmayan kadınların, günlük yaşantılarında hangi etkinliklerde bulunduklarının, bunları hangi fiziksel ve toplumsal çevrelerde gerçekleştirdiklerinin I ! ve bunun, kadınların içinde bulundukları sosyo-ekonomik düzey ile bir ilişkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu temel amaç altında, ev kadınları hangi davranış alanlarında hangi etkinliklerde bulunmaktadır, günlük yaşantılarında ne kadar sürelerle eviçinde ve evdışında kalmaktadırlar, eviçinde geçirdikleri sürenin ne kadarı kendisi ve başkaları için yapılan etkinliklere ayrılmıştır, evdışındaki etkinlikler ne tür davranış alanlarında gerçekleşmektedir, ev kadınları günlük yaşamlarında nasıl bir giyim-kusam içindedir, etkinliklerine ilişkin doyum düzeyleri ve gereklilik düzeyleri nelerdir gibi sorulara yanıt aranmıştır. Ayrıca, ev kadınlarının eşleri ile ilgili bazı koşullar da sorgulanmıştır. Araştırmaya, Ankara i ünde. yaşayan alt ve üst sosyo-ekonomik düzeylerdeki, toplam. 60 ev Kadim katılmıştır. Araştırmada“bir 4-1-5* -Ekolojik Psikoloji Yöntemi olan ”Etkinlik Sımn Betimlemesi" (Activity Range Survey) kullanılmış, bu yönteme uygun bir veri toplama aracı olarak da, Günlük Formları tercih edilmiştir. Verilerin toplanması süresi 3 hafta ile sınırlanmış, elde edilen veriler aritmetik ortalama ve yüzdeler seklinde hesaclanmı stı r. Yüzdelerarası anlamlı farklılık oluo olmadığım ölçmek için t Testi uvgulanmı stı r. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, eyd,i3-ında çalışmayan kadınların etkinlikleri ve etkinliklerle ilgili koşulları. içinde bulundukları sosyc-ekonomik düzeyden. giysi türleri dışında, anlamlı bir düzeyde etkilenmemektedir. Yapılan ölçümler sonunda, alt ve üst sosyo-ekoncmi k düzeylere ilişkin farklılıklar görülmüş, ancak istatistiksel anlamda bir farklılık saptanamamıştır. SED koşullarının çalışmayan kadınların günlük etkinliklerini oek fazla etkilememiş olması, akla, başka değişkenlerin, örneğin cinsiyet,, evdısında çalışıyor olmak gibi farklı etmenlerin sınanması gereğini get i rmektedi r. Bu araştırmanın başlangıç sorusunu, kadınların ikincil konumunun sosyo-ekonomik düzey (SED) olgusundan mı, cinsiyet olgusundan mı daha fazla etkilendiği sorusu oluşturmuştur. Ev kadınlarında SED'e göre, günlük yaşamın nasıl farklılaştığım anlamak için yapılan bu araştırmanın bulguları, SED'e dayalı 116.
Özet (Çeviri)
This inquiry aims to find out the activities of housewives and the conditions related to these activities The focus of this survey is upon investigating the daily activities of women who are married, have children, live in an urban area, and don't work outside the home and upon exploring the physical and social surroundings where their activities take place and the possible link between the activities and the socioeconomic level of these women. The housewives were asked to answer such questions as what kind of activities they perform under some behaviour settings how long they stay outdoors and at home in a day, how much of the time they spend for themselves and for other people during the time they are at home, under what behaviour settings are outdoor activities they are performed, what sort of clothes they wear, what the level of their satisfaction with these activities is and what the level of necessity of these activities are. In addition, the conditions of the husbands of these housewives have been analyzed. The study contains 60 housewives from various socio-economic levels who live in Ankara. In the study“Activity Range Survey”, a method of Ecologic Psychology was preferred to be used. In accordence with this agenda (form of ndiary) as used as the data collection means. This method requires the housewives to keep a diary- like notebook about their daily activities. The period for the completion and collection of the data was limited as 3 weeks and data was calculated with aritmetical mean and percentages.“t- test”was also used to see whether there is a statistical significance between percentages. The obtained findings suggest that socio-economic level doesn't affect the housewives' activities and the conditions about the activities except for their dressing style. Despite their different education levels no remarkable difference was reported statistically. The finding of ineffectiveness of socio-economic levels on housewives' daily lives brings into mind the necessity to examine other variables such as sex, the number of children they have and working outside home.