Prince Sabahaddin and his sociology
Prens Sabahaddin ve sosyolojisi
- Tez No: 364336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tezin amacı, 19. Yüzyılın sonları ile 20. Yüzyılın başlarında yaşamış bir Osmanlı siyasetçisi ve sosyoloğu olarak Prens Sabahattin?in fikirlerini ve bu fikirlerin oluşumuna götüren olaylar çerçevesinde biyografisini incelemektir. Prens Sabahattinin Osmanlı İmparatorluğunun canlandırılması için sunduğu ve aynı zamanda bugünün gelişen toplumlarının mevcut sorunlarıyla da ilişkili olan görüş, öneri ve çözümlerini, kendi çevresinden ve hayat deneyimlerinden bağımsız olarak anlamak ve değerlendirmek mümkün olamayacağından çalışmada biyografik analiz metodu kullanılmıştır. Prens Sabahattin çağdaşlarından farklı olarak çözümü toplumun sosyal yapısının değişmesinde arıyordu. Diğerleriyle mukayese edildiğinde yeni olan yaklaşımı, değişik ve orijinal açıklamalar getirmişti. O Türkiye?de reform hareketinden önce yapısal değişimi savunan ilk insandı. Hayatının ve fikirlerinin tez konusu olarak seçilmesinin en önemli nedeni onun faaliyetlerinin bu yönüdür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to trace the origins of the ideas of Prince Sabahaddin, an Ottoman politician, sociologist and moralist who lived at the later part of the 19th and the early part of the 20th centuries. The method of biographic analysis was adopted, since it would not be possible to evaluate Prince Sabahaddin and his ideas independently from his environment and his life experience. He was among those 19th century Ottoman intellectuals who were mainly interested in the new ideas in order to discover some solutions for the immediate problems of their country, and whose works later formed the basis for the subsequent developments of 20th century political thougth of his country.