Bir Jön Türk olarak Prens Sabahaddin ve siyasi düşüncesi
As a young Turk Prince Sabahaddin and his political opinion
- Tez No: 567721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARDA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Osmanlı hanedan ailesinden geldiği için bir Sultanzade olan, ancak Prens Sabahaddin olarak bilinen Mehmed Sabahaddin Bey, Osmanlı siyasi tarihi boyunca içerisinde bulunduğu muhalefet hareketleriyle tanınmıştır. Prens Sabahaddin'in Jön Türkler içerisindeki serüveni, babası Damat Mahmud Paşa ve kardeşi Lütfullah Bey ile 1899'da Avrupa'ya firar etmesi ile başlar. Hayatının büyük bir bölümünü gerek kendi isteğiyle gerekse zorunlu olarak yurt dışında geçirmek zorunda kalır. Prens Sabahaddin'in muhalefeti, daha çok II. Abdülhamid'in rejimini devirmeye yönelik olarak bilinir. Ancak Prens Sabahaddin, İttihat ve Terakki'ye karşı da aynı muhalefeti sürdürmüştür. Çünkü Prens Sabahaddin kişilere ya da cemiyetlere değil onların uyguladıkları katı yönetime ve otoriter mutlakiyetçiliğe karşı çıkmıştır. Prens Sabahaddin, gerek yurtiçinde gerekse Avrupa'da bulunduğu süre boyunca Jön Türk hareketi içerisinde aktif olarak yer almış ve siyasi ve sosyolojik görüşleri büyük destek görmüştür. Bu çalışmanın amacı Prens Sabahaddin'in Jön Türk hareketine katılışını, Jön Türkler arasındaki yerini, siyasi düşüncesini ve faaliyetlerini incelemektir. Çalışmada siyasi kişiliğinin yanı sıra Prens Sabahaddin'in hayatı, eğitimi ve sosyolojik fikirlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmed Sabahaddin Bey is a member of the Ottoman dynasty so he is known as Prince Sabahaddin. Prince Sabahaddin is known in which the opposition movements throughout the history of Ottoman. Prince Sabahaddin escaped with his father Damat Mahmud Paşa and his brother Lütfullah Bey to Europe in 1899. Thus Prince Sabahaddin joined to The Young Turks of movement. Prens Sabahaddin had to live in Europe a large of part his life. Prens Sabahaddin's movements is more known against to despotism of II. Abdülhamid. Prens Sabahaddin's movements were valid not only for despotism of II. Abdülhamid but also for despotism of İttihat Terakki. Because Prens Sabahaddin opposed not only for persons or institution but also for their despotism and authoritarian absolutism. Prens Sabahaddin actively participated to The Young Turk of movement in both domestically and abroad. His political and sociological opinions received great support. In this study, we investigate to Prince Sabahaddin's participation in Young Turks of movement, his place between The Young Turks, his political opinions and activities. In this study we investigate not only for Prens Sabahaddin's political personality but also for his life, his education and his sociological opinions.