Comparison of the effects of isokinetic and isotonic training programs on the performances of vertical jump and 50 m dash
İzotonik ve izokinetik antrenman programlarının 50 m koşu ve dikey sıçrama üzerine etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 36448
  2. Yazar: FERDA GÜRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜL TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZ İZOTONİK VE İZOKİNETİK ANTRENMAN PROGRAMLARININ 50M KOŞU VE DİKEY SIÇRAMA ÜZERİNE ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI. Gürsel, Ferda Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez Yöneticisi:Doç.Dr.Gül Tiryaki Ağustos, 1 994, 44 sayfa. 6 haftalık izotonik ve izokinetik antrenman programlarının 50 m koşu ve dikey sıçrama üzerine etkisi yaşlan 15-18 arasındaki lise öğrencileri üzerinde karşılaştırıldı. Denekler kontrol grubu (n=ll), izotonik grup (n=10) ve isokinetik grup (n=8) olarak 3'e ayrıldı. Deneklerin gücünü ölçmek için standart alan testleri kullanıldı, ölçümler antrenmandan 1 hafta önce ve sonra alındı. İzokinetik antrenmanda cybex aletinin hızı 180 derece/saniye olarak ayarlandı. Her denek her bir antrenmanda 3 set yaptı. Her bir set 20 sn sürdü ve setler arası dinlenme 30 sn idi.Izotonik antrenmanda ise Quat Boat aleti kullanıldı. Denekler 4 set uyguladılar. Her sette 10 tekrar yaptılar. Setler arası dinlenme 3 dakika idi. I. set 10 tekrar olmak üzere maximal gücün % 30'u II. set % 40'ı, EH. set % 50'si, IV set % 40'ı ile yapıldı. izokinetik antrenmanda diz ekstensiyon/fleksiyon, izotonik antrenmanda ise bacak ekstensiyon hareketi uygulandı. İstatiksel analizler tek yönlü varyans analizi, eşleştirilmiş t test ve duncan's multiple range testlerine göre yapıldı. Çalışmanın sonunda dikey sıçramada, izotonik grupta % 3.8 lik, izokinetik grupta % 8.6'lık, kontrol de ise % 2.5'lik bir artış meydana geldi. 50 m koşuda ise izotonik grupta % 4.7'lik, izokinetikde % 3.2'lik, kontrol grupta ise % 8.2'lik bir artış meydana geldi. Sonuç olarak uygulanan izokinetik antrenman prosedürü dikey sıçrama üzerine uygulanan izotonik antrenman prosedüründen daha etkili bulundu (p< 0.01) Bununla birlikte 50 m koşu üzerinde uygulanan iki antrenman prosedürünün birbiri üzerine bir üstünlüğü bulunamadı. Anahtar Kelimelenİzotonik Antrenman,İzokinetik Antrenman, Kuvvet Antrenmanı, Dikey Sıçrama,50 M Sürat Koşusu. Bilim Kodu.224. 19.01 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF THE EFFECTS OF ISOKINETIC AND ISOTONIC TRAINING PROGRAMS ON THE PERFORMANCES OF VERTICAL JUMP AND 50 M DASH GÜRSEL, Ferda M. S in Physical Education and Sport Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Gül TİRYAKİ August, 1994, 44 pages. The effect of six weeks of applied procedures of isotonic and isokinetic training programs on performances of 50 m dash and vertical jump were compared in twenty nine high school boys aged 15-18 years. The subjects were classified into a control group (n= 11), isotonic training groups (n=10)and isokinetic training groups (n=8). Standardized fields tests were used to measure the subject's power. All measurements were accomplished within one week before and one week after training. In applied procedure of isokinetic training group, the rate of limb movement of 180 degree/sec was applied in cybex machine. All subjects performed 3 sets of repetition during a training session and each set was of 20 sec duration with a 30 sec rest between sets. mIn applied procedure of isotonic training Quat Boat was used as a training equipment. Subjects did exercises as four sets of 10 contractions with a 3 minute rest period between sets. I set, II set, m set, IV set consisted of 30 %, 40 %, 50 %, 40% of subjects maximum with a repetition of 10, respectively. Subjects used knee extension/flexion and leg extension in isokinetic and isotonic training, respectively. One way anova and duncan's multiple range test and paired t test were used for the data analysis. Improvements in vertical jump were found 3.8 %, 8.6 %, 2.5 % in isotonic, isokinetic and control groups, respectively, and improvements in 50 m dash were found 4.7 %, 3.2 %, 0.82 % in isotonic, isokinetic control groups, respectively.