Binek otomobili motorlu taşıtlar vergisinin mesafe temelli vergilendirilmesi önerisi ve yakıt cinsine göre satın alma ile kullanım maliyetinin etkililiği üzerine bir araştırma
A proposal for distance based on taxation of carriage motor vehicles tax and to practice on effectiveness cost of purchasing and consumption according to fuel type
  1. Tez No: 364861
  2. Yazar: MERT KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEKTÜFEKÇİ ŞENÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Motorlu taşıtların fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için gerekli olan enerji günümüzde büyük ölçüde petrole bağımlıdır. Motorlu taşıtlarda kullanılan yakıt cinsinden kaynaklanan hava kirliliği ciddi bir sorun olarak insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Hava kirliliğinin minimum düzeye indirilmesi, yakıt tüketimini azaltmakla ve motorlu taşıtların vergilendirme sistemini değiştirmekle ilişkilidir. Tez çalışması dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, binek otomobil hakkında genel bilgi verilmiş; ikinci bölümde, mevcut Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin yerine“Mesafe Temelli Motorlu Taşıtlar Vergisi”Model önerisi geliştirilmiştir. Üçüncü bölümde, yakıt cinslerine göre binek otomobiller ve giderleri irdelenmiştir. Son bölümde ise, tüketicilerin otomobil satın alma karar sürecinde oldukça büyük öneme sahip olan yakıt tüketim bilgisi, gerçeğe uygun değerler ile ortaya koyulmuştur. Gerçeğe uygun yakıt tüketim verilerinden hareket ile otomobillerin; yakıt cinsi, yaşı ve motor silindir hacmi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösteren satın alma ile kullanım maliyetinin farklılığı inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy to fulfill the function of a motor vehicle needed today is largely dependent on oil. The fuel used in motor vehicles as a serious problem in terms of air pollution has reached levels that threaten human health. To reduce a minimum level of air pollution; reduce fuel consumption and change the system of taxation of motor vehicles is associated. Thesis consists of four parts. In the first part; provided general information about passenger cars, second part; instead of“Motor Vehicles Tax”“Distance-Based Motor Vehicle Tax”model has been developed recommendations. Third part; according to fuel type passenger cars and expenses were discussed. In the last part; This has been revealed with the fair value that“Fuel consumption information of consumers, buying a car has a very important role in the decision process.”According to the fair fuel consumption of vehicles; which varies depending on factors such as fuel type, age and engine cylinder volume, differences in operating costs with the purchase were examined.