Türk vergi sisteminde binek otomobillerin vergilendirilmesine yönelik düzenlemelerin vergileme ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmesi
The evaluation of the regulations the taxation of private cars in the Turkish tax system within the framework of taxation principles
  1. Tez No: 706720
  2. Yazar: SİNAN AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BİYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, Türk Vergi Sistemi'nde özel ve kısıtlayıcı vergi düzenlemelerine konu olan binek otomobiller ele alınmıştır. Binek otomobil kavramı ve binek otomobillere yönelik özel ve kısıtlayıcı vergi düzenlemeleri detaylı bir şekilde neden-sonuç ilişkisi içinde incelenmiştir. Ayrıca, binek otomobillerin KDV oranları, ÖTV ve MTV tarifeleri ile binek otomobillere ilişkin malul ve engelli istisnaları gibi pek çok husus konu bazında sınıflandırılarak incelenmiştir. Literatür taraması araştırma yöntemi kullanılan çalışmanın sonucunda hukuki belirlilik ilkesi ışığında binek otomobil kavramı, kamu yararı bağlamında binek otomobillere ilişkin kısıtlayıcı vergi düzenlemeleri, vergilendirmede basitlik ve adalet ilkeleri çerçevesinde ÖTV matrahı, ölçülülük ilkesi çerçevesince ÖTV oranları, vergilendirmede adalet ilkesi uyarınca MTV tarifesi ve binek otomobil özelinde malul ve engelli istisnalarında uygulama bütünlüğünü ve tutarlılığını zedeleyen hususlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, private cars, which are object to special and restrictive tax regulations in Turkish Law, are diccussed. The concept of private cars and special and restrictive tax regulations for private cars are examined in detail in a cause-effect relationship. In addition, many issues such as VAT rates of private cars, SCT ve MVT tariffs, and exemptions for disabled related to private cars were examined by classifying them on the basis of subject. As a result of the study using the literature rewiew research method, the concespt of private cars in the light of the principle of legal certainty, the restrictive tax regulations for private cars in the context of public interest, the SCT tax base within the framework of the principles of simplicity and justice in taxation, SCT rates within the framework of the principle of proportionality, the MVT tariff in accordance with the principle of justice in taxation and the analysis of private cars and the issues that damage the application integrity and consistency of the disabled exceptions have been evaleated.