Samihâ Ayverdi'nin romanlarında söz dizimi çalışması
Ayverdi Samihâ in novels syntax study
  1. Tez No: 364879
  2. Yazar: FERDA MERVE ARTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Samihâ Ayverdi, çağımızın en önemli mütefekkir yazarlarından birisidir. Onu benzeri pek çok yazardan ayıran en önemli husus, aynı zamanda onun bir tefekkür insanı olmasıdır. Edebiyatımıza roman türündeki eserlerle giren Ayverdi, ardından mensur şiir ve hikayeye yöneldi. Bu çalışma Samihâ Ayverdi'nin romanlarında söz dizimi bakımından incelenmesini kapsamaktadır. Romanlar, sadece söz dizimi açısından ele alınmıştır. Romanların ana temaları, taşıdıkları sosyal mesajlar, yazarın psikolojisinin esere yansıması, anlatım tekniği ve yazarın üslubuna etki eden diğer faktörler, bu çalışmanın dışında tutulmuştur. Fakat, bir edebi eser, her şeyden önce bir dil malzemesinden oluşmuş bir bütündür. Bir yazarın üslubunu belirlemede, bu dil malzemesini nasıl kullandığı sorusu aydınlatılmadan varılacak sonuçlar yanıltıcı olacaktır. Bu çalışmada, Türk dilinin en önemli sorunlarından birisi olan söz dizimi konusu, her yönüyle ele alınmış ve hem günümüz Türkiye Türkçesinin hem de Samihâ Ayverdi'nin dil özellikleri, söz dizimi bakımından ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Samihâ Ayverdi, the most important thinker of our time is one of the authors. The most important issue that separates him from so many writers, but also for his people is a contemplation. Faced with the novel Ayverdi work in our literature, and then turned to prose, poetry and stories. Ayverdi Samihâ this study covers the analysis in terms of syntax in the novels. Novels, is discussed only in terms of syntax. The main themes of the novel, they carry social messages, the author's reflection on the work of psychology, narrative technique, and other factors that affect the author's style, were excluded from this study. But a literary work, first of all, a language formed from the material as a whole. In determining the style of an author, the question of how to use this language materials will be reached without illumination results will be misleading. In this study, which is one of the most important problems of Turkish language syntax issue, and both dealt with every aspect of modern Turkey, Turkish language features of both Samihâ Ayverdi , syntax has tried to reveal terms.