Ürün ambalajının tüketicinin satın alma kararına etkisi
Product packing the effect of consumer purchase decision
- Tez No: 364880
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde giderek artan şehirleşme ve aile yapısında meydana gelen değişmeler bireylerin yasam tarzlarında da değişimi beraberinde getirmektedir. Değişen sosyo-ekonomik koşullar, gelir artısı, kadınların iş hayatında ağırlığının artması, büyük zincir mağazaların giderek yayılması, tüketicilerin bilinçlenmesi gibi faktörler yanında tüketicilerin satın alma kararını çoğunlukla satış noktalarında vermesi ambalajlı ürünlere olan talebi ve ambalajın önemini artırmaktadır. Ambalaj, ürünün tanıtımını sağlayan önemli bir pazarlama faaliyeti olarak görülmektedir. Ambalajın bu fonksiyonu tüketiciyi yönlendirerek, karar vermesini sağlamaya çalışması açısından önemlidir. Ürün ambalajı, sadece ürünü muhafaza eden ve bozulması önleyen bir faktör olmaktan çıkarak, tüketicilerin duygularına hitap ederek tüketicilerin satın alma kararlarında etkili olan bir kavram olmaktadır. Tüketicilerin satın alma kararında ambalajın etkisini açıklamak amacıyla oluşturulan bu çalışmada, literatür taraması sonucunda oluşturulan kuramsal bilgiler ışığında Karabük İl merkezi ile Safranbolu İlçe merkezinde ikamet eden tüketiciler üzerinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Alan araştırması; 2014 yılı Ocak ve Şubat aylarında, 400 tüketiciye anket uygulanmış ancak 380 anket kullanılabilir düzeyde bulunmuştur. Elde edilen verilerin analizinde, istatistiksel paket programı aracılığıyla; yüzde, frekans, bağımsız örneklemler için t testi ve tek faktörlü Anova analizi, Tukey testi, Korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan Regresyon analizi ile elde edilen değişkenler arasında pozitif yönlü çok kuvvetli bir ilişki vardır (r=0,700). Regresyon analizi ile elde edilen (0,0000,05), meslek (0,246>0,05) medeni (0,504>0,05) ve gelir durumlarına (0,0100,05), medeni (0,229>0,05) ve gelir durumlarına (0,005
Özet (Çeviri)
Today, urbanization and changes in family structure bring about change to the lifestyles of individuals. The fact that consumers make buying decisions at the point of sale; in addition to the factors like changing socio-economic conditions, higher income levels, increase of the women's contribution to business life, spread of large chain stores and increasing consumers' awareness; has increased the demand and the importance of packaging for consumer goods. Packaging is seen as an important marketing tool that contribute to the promotion of products. This function of packaging is important as it directs consumers for making a decision based on packaging. Product packaging is not anymore used only as a tool that protects the products from environment and damage, but it is also used as an effective marketing tool that affects the buying decisions of consumers by appealing to consumers' senses. In this thesis, we perform a study to investigate the effects of product packaging on consumers' buying decisions. The field study is done on the residents of Karabuk and Safranbolu cities based on a literature survey on the topic. Field study is performed during the months of January and February of 2014. 400 consumers are surveyed but 380 surveys are found to be usable for this study. Percentage, frequency, independent samples t test, one-factor ANOVA analysis, Tukey test, correlation and regression analyses were done over the data set using statistical analysis program. There is a strong correlation (r=0,700) between the variables that are obtained using regression analysis. Based on the regression analysis result (0,0000,05), occupation (0,246>0,05), marital status (0,504>0,05) and income status (0,0100,05), marital status (0,229>0,05) and income (0,005