The future of European Union and Russian energy politics: Cooperation or competition?
Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki enerji politikasının geleceği: İşbirliği mi, rekabet mi?
- Tez No: 364945
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tezin amacı AB ve Rusya arasındaki enerji politikasının gelecekte işbirliğine dayalı olacağını neorealizm ve neoliberalizm teorilerinin temelinde, AB ve Rusya arasındaki petrol ve doğal gaz ilişkilerini destekleyen enerji çıkarlarını ve dinamiklerini inceleyerek ortaya çıkarmak için AB ve Rusya enerji ilişkilerinin analizini yapmaktır. Bu bağlamda, bu çalışmada kullanılacak olan neorealist ve neoliberalist teoriler tanımlandıktan sonra AB ve Rusya'nın iç ve dış enerji politikaları, birbirleriyle ve enerji transit ülkeleriyle olan enerji ilişkileri petrol ve doğal gaz temelinde enerji güvenliği çekinceleri, enerji ilişkilerinin ilerletmek amacıyla imzalanan hukuki belgeler ve güncel gelişmeler analiz edilerek bu çalışmanın sonucunda AB ve Rusya arasındaki enerji ilişkilerinin taraflar arasında enerji konularındaki yüksek derecede karşılıklı bağımlılıkları sebebiyle gelecekte de çatışmacı değil işbirliği temelinde devam edeceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to reveal critical analysis the energy relations between the EU and Russia, by examining energy interests and dynamics supporting oil and gas relations between the EU and Russia based on the literature of two theories namely neorealism and neoliberalism in order to demonstrate that future of EU- Russia energy politics is tend to be cooperative. After providing the theoretical framework of this thesis by introducing the theories of neorealism and neoliberalism, identifying internal and external energy policies of the EU and Russia and their relations with the energy transit states, examining energy relations between the EU and Russia based on oil and gas relations, energy security concerns, legal documents aiming to strengthen their energy relations and recent developments, this study aimed to explore cooperative side in the energy relations between the EU and Russia instead of the competitive side in the future due to the high level of interdependency in energy issue between both parties.