GATA Dahili Bilimler Anabilim Dalı Başkanlığında çalışan hekimlerin iş doyumunun saptanması
Determination of job satisfaction doctors working in the GATA Department of Internal Head of Science
- Tez No: 364974
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsan hayatının devamlılığını ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayan en önemli kurumlarımızdan olan hastanelerimizde çalışan hekimler, gün boyunca hastalarla iletişimde bulunduğundan, bu durum hekimlerde baskı ve strese yol açabilmektedir. İş ortamındaki koşulların elverişsizliği gibi nedenlerden dolayı, hekimlerin motivasyonları azalabilmektedir. Tüm bu olumsuzluklar da zamanla hekimlerimizde iş doyumsuzluğuna ve tükenmişliğe neden olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı bu çalışmada GATA'daki Dahili Bilimler Anabilim Dalı Başkanlığında görev yapan hekimlerin iş doyumu düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma evrenini; Gülhane Askeri Tıp Akademisi Dahili Bilimler Anabilim Dalı Başkanlığı olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evren üzerinde yapılmasına karar verilmiştir. Veri toplama metodu olarak ise anket yöntemi seçilmiştir. Veriler SPSS istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan hekimlerin %60,3'ü 21-30 yaş arasında, %67'si erkek ve %76,8'i bekardır.
Özet (Çeviri)
Doctors working in hospitals which is most important institutions of our development in a way that allows the continuity of human life and health, douring the day because it is in communication with patients, physicians in these situations can lead to stress and pressures. Physicians may decrease motivation for reasons such as the unsuitability of conditions In the business environment. Over time all this negativity, can cause physicians job dissatisfaction and burnout. For these reasons we aimed to evaluate job satisfactions of doctors who works GATA department of internal head of science. Our universe is GATA department of internal head of science. Data collected by survey method. SPSS statistical software programme was used for analyses. Doctors who accepted to participate 60,3% were between age of 21-30, 67% were male and 76,8% were single. Burnout inventory was checked with some of characteristics of doctors.