Cinsel yönelim ayrımcılığının gündelik hayat yansımaları
Reflections of sexual orientation discrimination in everyday life
  1. Tez No: 365045
  2. Yazar: BURCU ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKSU BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Eşcinsel ve biseksüel kadınların gündelik hayatına odaklanan bu çalışmada, kadınları seven kadınların gündelik hayatlarında maruz kaldıkları ayrımcılık ve şiddet ile tüm bunlarla mücadele kullandıkları bireysel taktiklerden kolektif direnişe uzanan geniş bir yelpazede başa çıkma pratikleri ele alınmıştır. Gündelik hayatın; bir yandan farklı baskı ve denetim ağıyla sarmalandığı ve buna dönük uygulamaların yer bulduğu, diğer yandan da bunlara maruz kalan sıradan insanların iktidarın istediklerini ve kullandığı stratejileri kendilerince yorumlayıp ürettikleri taktiklerle aşındırdıkları bir alanı oluşturduğunu söyleyen literatüre yaslanılmıştır. Bu anlamda çalışma, lezbiyenlerin ve biseksüel kadınların çevrelendikleri baskı ve ayrımcılığı pasif şekilde kabul edenler değil, aksine gündelik hayatın içerisinde barındırdığı direnme olanaklarını kullanma ve kendilerine hareket alanı yaratma potansiyeline sahip birer özne olduklarını ortaya koymuştur. Nitel bir çalışma olarak örülen ve feminist metodolojiye dayanan bu çalışma, kendilerini tanımladıkları haliyle on bir lezbiyen ve üç biseksüel kadının anlatılarına dayanmıştır. Genelleme amacı taşımayan ve tekil deneyimler üzerinden örülen çalışmada, diğer yandan da ortaya koyulanların ortaklaştığı sürece dikkat çekilmesi, temellendikleri zeminin sorgulanması ve yeni soruların sorulmasının önünün açılması amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler : gündelik hayat, cinsel yönelim, ayrımcılık, taktik
Özet (Çeviri)
Focusing on the daily life of lesbians and bisexual women, this study deals with the discrimination and violence that women loving women are exposed to in their daily lives, together with a large spectrum of coping practices ranging from individual tactics to collective resistance. It is based on the literature depicting the daily life as a sphere where different kinds of pressure and discipline and also practices upon these take place on one hand, but on the other hand ordinary people who are exposed to all wear down the requests of the powerful and the strategies they use by interpreting them and with the tactics they produce. Within this context, this study has put forth that lesbians and bisexual women are not passive receivers of the pressure and discrimination they are surrounded, but in contrast they are subjects who have the potential to use the resistance possibilities daily life harbors inside and to create space for themselves to move free. This study, which is based on a qualitative research and feminist methodology, has its basis on the stories of eleven lesbians and three bisexual women as they describe themselves. As a research which does not have the purpose of making generalizations and covers individual experiences, it at the same time aims at taking attention to the intersecting processes of the experiences, questioning their roots and opening new paths for asking new questions. Keywords daily life, sexual orientation, discrimination, tactic