Ben'liğin manifestosu: Max Stirner'de insan ve 'Biricik'
Manifestation of the ownness: Human and 'The Unique one' in Max Stirner
  1. Tez No: 365046
  2. Yazar: İMGE TUĞÇE BAĞIR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. RUHTAN YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Max Stirner, siyaset felsefesi açısından üzerinde pek de çalışılmamış bir figürdür. Stirner'in düşüncesi, siyaset felsefesinin en öncelikli tartışmaları arasında yer alan özgürlük, birey, egoizm, maliklik, özne ve iktidar konularına eğilir. Bu tez çalışmasının amacı Stirner'in siyasal düşüncesini fikirlerini, referans aldığı ve etkilediği fikir ve tartışmalardan yola çıkarak değerlendirmektir. Çalışma, Stirner düşüncesinin yapı taşları olan insan ve biricik kavramlarını, Hegelyen felsefeden postyapısalcı düşünceye uzanan bir çerçevede yorumlamaktadır. Stirner düşüncesinin temel kavramsal ve metodolojik çerçevesi, çalışmanın birinci bölümünde tanıtılmaktadır. İkinci bölüm, insan ve biricik tartışmasının teorik çerçevesi üzerinde durmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü, hem Stirner düşüncesine Feuerbach ile Marx ve Engels trafından yöneltilen eleştirileri; hem de, Stirner'in anarşizm ve postyapısalcılık üzerindeki etkilerine odaklanılmaktadır. Anahtar Sözcükler : Stirner, Benlik, Biricik, İnsan, Maliklik, Hegel, Postyapısalcılık, Anarşizm
Özet (Çeviri)
Max Stirner is a rarely studied figure in political philosophy. Stirner's thought stresses some of the most critical topics of political philosophy such as freedom, self, egoism, ownness, subject, and power. The aim of this study is to discuss Stirner's political thought, by reference to the ideas and debates it has been rooted and it has influenced. This study interprets key aspects of Stirner's thought such as the concepts of the human and the unique one, in a framework varying from Hegelian philosophy to poststructuralism. The major conceptual and methodological framework of Stirner's thought is introduced in the first chapter of the study. The second chapter stresses on the theoretical framework of the debate on the human and the unique one. The third chapter of the study focuses on both the critique of Stirner's thought by Feuerbach and Marx and Engels, and the influence of Stirner on anarchism and poststructuralism. Key Words Stirner, Ego, Unique One, Human, Ownness, Hegel, Poststructuralism, Anarchism