İsyandan Cumhuriyete: Hollanda' nın İspanya'ya karşı bağımsızlık mücadelesi (1597- 1648)
From revolt to Republic : The struggle of independence of united provinces against Spain (1597-1648)
  1. Tez No: 365051
  2. Yazar: MEHMET TALHA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tez temel olarak üç kısımdan oluşmaktadır. Öncelikle, Hollanda İsyanı'nın çıkışı, İspanya'nın Felemenk stratejisi ve 1609'a kadar olan süreç ele alınacaktır. Bu bölümde, bu alanda yapılan çalışmalardan ve bazı belgelerden yararlanılacaktır. İkinci kısımda, 1609-1621 dönemleri arasında iki tarafında geliştirmeye çalıştığı politikalardan bahsedilecektir. Bu noktada, özellikle, Simancas arşivinden alınan belgeler ve bu alanda yapılan çalışmalardan faydalanılacaktır. Böylece, bu bilgilerin ışığında belli gözlemler yapılacaktır. Üçüncü bölümde, 1621-1648 dönemi arasında, Avrupa'daki siyasi olaylar ışığında, Hollanda-İspanya mücadelesi anlaşılmaya çalışılacaktır. Ayrıca, Avrupa dışında da, savaşın Amerika ve Asya'da gerçekleşen yüzü incelenektir. Sonuç kısmında ise, elde edilen bulgular sayesinde, Hollanda- İspanya Savaşı'nı etkileyen faktörler gösterilmeye çalışılacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Hollanda İsyanı, İspanya, Habsburg, Maurice, II. Felipe, 30 Yıl Savaşları, Felemenk.
Özet (Çeviri)
The thesis is mainly built up of three parts. Initially, the break out of Dutch Revolt, the main strategy of Spain toward the rebellion and the term until 1609- the sign of Twelve Years' Truce- shall be examined. At this point, some documents and the literature of Dutch Revolt shall be scanned and benefited. In the second part of this work, at the era between 1609-1621, the politics and strategies that both sides tried to realize and implement shall be evaluated. Especially, herein, some documents that have been taken from General Simancas at Valladolid and related literature shall be utilized. Hence, at the light of this combination, some observations shall be examined. At the third point, the relations among Dutch Republic- Spain shall be evaluated with the help of search of some political issues in Europe at the same period between 1621-1648. Moreover, apart from at Europe, the fronts of the struggle in America and Asia shall be studied considerably. In the conclusion section, thanks to findings and data acquired, some factors that affected the war among two sides shall be touched upon briefy. KEY WORDS Dutch Revolt, Spain, Habsburg, Maurice, II. Philip, Thirty Years' War, Netherlands