Şuurlu muhafazakârlık: Mustafa Şekip Tunç düşüncesinde birey, toplum, siyaset
Conscious conservatism: individual, society and politics in Mustafa Şekip Tunç's thought
- Tez No: 365052
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Felsefe ve psikolojinin Türkiye'de kurumsallaşmasına, birçok telif ve çeviri eseriyle katkıda bulunan Ord. Prof. Dr. Mustafa Şekip Tunç (1886-1958); felsefeci, ruhiyatçı, bilim adamı ve aynı zamanda sanatkâr kimliğiyle tanınmaktadır. Kurtuluş Savaşı ve sonrasında, Tunç, Bergson felsefesinin Türkiye'de tanınmasını sağlamış ve Bergsonculuğun önde gelen temsilcilerinden birisi olmuştur. Mustafa Şekip Tunç; çoğulcu bir evren anlayışıyla; hayatı, sürekli bir“oluş”ve“akış”hali olarak yorumlar. Şekip Tunç, şahsiyet sahibi insana önem veren bakış açısından ve Bergson felsefesinin temel kavramları olan“süre”ve“yaratıcı tekâmül”den hareketle, gelenekleri geçmiş ve gelecek arasında köprü olarak tanımlamış; hayatın ancak geçmişten aldığı güçle geleceğe hamleler yapabileceği görüşünü savunmuştur. Gelenekçiliğe ve devrimciliğe aynı şekilde itiraz eden Mustafa Şekip Tunç‟un şuurlu muhafazakârlık görüşü, onun siyasal düşüncesinin en olgun halini göstermekte ve pozitivist modernleşme fikrine alternatif getirmektedir. Anahtar Sözcükler : Mustafa Şekip Tunç, Sezgi, Şuur, Hayat Hamlesi, Yaratıcı Tekâmül, Terakki, Şuurlu Muhafazakârlık, Henri Bergson.
Özet (Çeviri)
Ord. Prof. Dr. Mustafa Şekip Tunç (1886-1958), who has contributed to the institutionalization of philosophy and psychology in Turkey, has also been known as a philosopher, spiritualist, scientist and artist. After the War of Independence, Tunç contributed to the popularization of Bergsonian philosophy in Turkey and has become a leading figure of Bergsonism. Mustafa Şekip Tunç, as part of his emphasis on multiplicity of cosmos, interprets life as a continuous condition of“becoming”and“movement”. By going through a perspective stressing human self-hood and critical concepts of Bergsonian philosophy such as“durée”and“creative evolution”; Şekip Tunç has defined traditions as a bridge between the past and the future, and defended the idea that life could only progress towards future by the impulse excerpted from the past. Mustafa Şekip Tunç's concept of conscious conservatism, simultaneously opposing to both traditionalism and revolutionism, discloses the most impeccable bearing of his political thought and provides an alternative to the idea of modernist positivism. Key Words Mustafa Şekip Tunç, Intuition, Consciousness, Élan Vital, Creative Evolution, Progress, Conscious Conservatism, Henri Bergson.