Süleyman Demirel Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran kadınların aile planlaması hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumları
Contraceptive method use and related factors among women applied to Obstetrics and Gynecology Department of The Süleyman Demirel University
- Tez No: 365058
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAHA ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aile planlamasını, ailelerin sağlığını ve refahını daha iyiye götürerek ülkenin sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmak için kişiler ve çiftler tarafından benimsenen düşünce ve yaşam şeklidir. İnfertiliteye yönelik tedavileri de kapsar. Bu araştırma Süleyman Demirel Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran kadınların, gebeliği önleyici yöntem kullanımı ve ilgili etmenlerin ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmış kesitsel bir araştırmadır. Araştırma 01.07.2012 ve 31.12.2012 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve kadınların sosyodemografik ve doğurganlık özelliklerini ve yöntem kullanımı ile ilgili etmenleri içeren 47 sorudan oluşan bir anket formu aracılığıyla, araştırmacı tarafından kadınlarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) sürüm 20.0 paket programı aracılığıyla bilgisayara girilmiş ve istatistiksel analizlerde ki-kare testi, varyans analizi kullanılmıştır. Yanılma olasılığı 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma grubundaki kadınların tamamı yöntem kullanmakta olup, % 79.3'ü modern, % 20,7'si geleneksel yöntem kullanmaktadır. Kullanılan kontraseptifler arasında ilk sırada RiA, ikinci sırada kondom ve üçüncü sırada geri çekme yer almaktadır. Çalışmamızda 34-49 yaş grubunda, lise ve yüksekokul mezunu, memur ve emekli olan kadınlarla, eşi yüksek okul mezunu olan kadınların daha fazla modern aile planlaması yöntemi kullandığı belirlenmiştir. Hormonal kontraseptifler ve kondomun daha çok genç yaşlarda, RİA ve tüp ligasyonun ise biraz daha ileri yaşlarda kullanıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Family planning allows individuals and couples to anticipate and attain their desired number of children and the spacing and timing of their births. It is achieved through use of contraceptive methods and the treatment of involuntary infertility. This survey which is a cross-sectional in design has been planned to indicate the contraceptive use and related factors women applied to Obstetrics and Gynecology Department of the Süleyman Demirel University The study has been conducted between 01.07.2012 and 31.12.2012.The data have been collected by face to-face interview by the surveyor by a questionnaire including 47 questions regarding socio-demographic and fertility characteristics of the women and related factors influencing contraceptive use. The data have been analysed by SPSS version 20.0, and in statistical analyses chi-square test, variance have been used.