Spinal anestezi uygulanan elektif sezaryenlerde bupivakaine eklenen fentanil ve morfinin etkilerinin karşılaştırılması
The effects of addition fentanyl or morphine to bupivacaine in spinal anesthesia for electice cesarean
  1. Tez No: 365059
  2. Yazar: FAHRETTİN KIRÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÖZMEN, PROF. DR. PAKİZE KIRDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Spinal Anestezi Uygulanan Elektif Sezaryenlerde Bupivakaine Eklenen Fentanil ve Morfinin Etkilerinin Karşılaştırılması Çalışmamızda elektif sezeryan ameliyatında intratekal bupivakaine eklenen fentanil ve morfinin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra 2012-13 yılında spinal anestezi ile elektif sezaryen ameliyatı yapılan hastaların medikal ve anestezi kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. ASA I-II, spinal anestezinin kontrendike olmadığı ve lokal anestezik duyarlılığı olmayan 90 olgu çalışmaya alındı. Gruplar Grup M (n: 30): 10 mg bupivakain ve 1 mg morfin (morfin HCl), Grup B (n: 30): 12 mg bupivakain Grup F (n: 30): 10 mg bupivakain ve 20µg fentanil şeklinde oluşturuldu. Hemodinamik, motor ve sensoryal blok gelişme ve gerileme zamanları, ilk analjezik ihtiyaç zamanı ayrıca yeni doğan APGAR Skoru ve umblikal kan gazı değerleri kaydedildi Demografik, hemodinamik veriler ve yan etkiler açısından gruplar arasında herhangi bir fark yoktu. Maksimum sensoryal blok zamanını Grup B'de 6,60 dakika bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Addition Fentanyl or Morphine to Bupivacaine in Spinal Anesthesia for Elective Cesarean In this study, we intended to compare effects of morphine or phentanyl which are added to intratechally adminstered bupivacain for spinal anesthesia. After Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Ethics Committee approvaled medical and anesthesia records of patients were retrospectively evaluated between 2012-13 years patient who underwent ceserean whith spnal anesthesia. In this study, 90 ASA I-II patients going to elective cesarian operation were included. There was not local anesthetic sensitivity or spinal anesthesia contraindication in any patient. They were divided into 3 groups. Group M (n:30) was 10 mg bupivacain and 1 mg morphine, group B (n:30) was 12 mg bupivacain and group F was 10 mg bupivacain and 20 µg phenthanyl. Hemodynamic, motor and sensorial block developing and regression times, first analgesic need time, newborn APGAR score and umbilical cord blood gas sample results were recorded. There was no statistically significant difference in demographic, hemodynamic findings and side effects in any group. Maximum sensorial block time was 6,6 minute in group B.