Gaziantep Üniversitesi çocuk gastroenteroloji kliniği çölyak hastalarının değerlendirilmesi
Evalution of celiac patients in Gaziantep Universty pediatric gasrtoenterology clinic
  1. Tez No: 365089
  2. Yazar: SİBEL YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞAMİL HIZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çölyak hastalığı genetik yatkınlığı olan bireylerde, gıdalarda bulunan glutenin alınmasıyla ortaya çıkan, temel olarak ince bağırsağı etkileyen ve malabsorbsiyonla seyreden otoimmun bir enteropatidir. Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde takipli çölyak hastalarının klinik, laboratuvar, radyolojik, patolojik bulgularının incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya 2010-2013 yılları arasında Gaziantep Bölgesi Çocuk Gastroenteroloji Kliniğinde ESPGHAN kriterlerine uygun olarak çölyak hastalığı tanısı konan 509 hasta dahil edildi. Olguların dosyaları retrospektif olarak incelenerek demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, laboratuar değerleri, radyolojik görüntülemeleri, kemik mineral dansiteleri, endoskopik inceleme ve biyopsi materyalinin patolojik sonuçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 509 hastanın 290'ı (%57) kız ve 219'u (%43) erkek idi. Olguların ortalama yaşı 129,4±49,3 ay idi. En sık başvuru yakınmaları sırasıyla büyüme geriliği (%47,5), karın ağrısı (%35), kronik ishal (% 26,1) ve karın şişkinliği (%23,4) olarak saptandı. En sık görülen anormal fizik muayene bulguları ise sırasıyla; solukluk (% 21,4), halsizlik (%19,1) ve batın distansiyonu (%16,1) idi. Olguların 479'unda (%94,1) glutensiz diyet uyumu izlenirken, 30'unda (%5,9) diyet uyumu izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Celiac disease is an autoimmune enteropaty characterized by malabsorption of nutrient by the small intestine following ingestion of wheat gluten in genetically predisposed patients. Background And Aim: The aim of this study was to determine the clinical laboratory, radiological, and histopathologic features of celiac disease. Material And Method: Between 2010-2013, 509 celiac patients (who are diagnosed according to ESPGHAN criteria) presenting to the gastroenterology units in Gaziantep were included in the retrospective study. Demogrophic, antropometric, laboratory, radiological, bone mass densities, endoscopic screening and pathology results were evaluated in this study. Findings: 509 patients were included in this study;290 (%57) were female, 219(%37)were male. The mean patient age was 129.4±49.3 months. The most common symptom was failure to thrieve (%47.5) followed by stomachache (%35), chronic diarrhea (%21.6) and abdominal distention (%23.4). The most common abnormal physical examination sign was pallor(%21.4) followed by weakness (19.1) and abdominal distention (%16.1). 479 patients(%94.1) follows glüten free diet.