Alınabilir sütür tekniği ve mitomisin-C uygulanarak yapılan trabekülektomi sonuçlarımız
Our results of trabeculectomy using releasable sutures technique and mytomycin-C
- Tez No: 365094
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mitomisin C (MMC) uygulanan ve alınabilir (releasable) sütür tekniği kullanılan trabekülektomi sonuçlarımızın değerlendirilmesi ve literatür ile kıyaslanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğinde Mayıs 2003-Haziran 2013 tarihleri arasında aynı cerrah (Prof.Dr.İbrahim KOÇER) tarafından trabekülektomi yapılmış hastaların dosyaları (100 göz ) retrospektif olarak incelendi. Göz içi basıncının (GİB) ilaçla veya ilaçsız 18 mmHg ve altında olması ve progresyon izlenmemesi başarı olarak kabul edildi. Glokom hasarının progresyonunun değerlendirilmesi ve tekrarlanan ölçümlerin istatistiksel analizi icin ANOVA (Duncan) testi uygulandı. İstatistiksel olarak“P”değerinin 0.05). Trabekülektomi sonrasındaki 1. yıldan sonra GİB düşüşünün stabil seyrettiği ve görme keskinliğinde anlamlı bir değişim olmadığı görüldü. (P>0.05). Optik sinir başı çukurluğunun preoperatif ile postoperatif 1. yıldaki değerleri arasında bir fark görülmediği gibi postoperatif 1. yıldan sonra da bir değişim izlenmedi. Preoperatif dönemde 2.11 olan ortalama ilaç sayısının; postoperatif 1. yılda 0.4'e düştüğü ve 2. yılda 0.8; 3. yılda 1.4; 4. yılda 1.3; 5. yılda 1.4 olarak arttığı görüldü. MMC ve releasable sütür kullanılan trabekülektomilerde başarı oranının standart trabekülektomiler kadar yüksek olduğu ve komplikasyon oranının ise düşük olduğunu belirledik. ''Lazer sütür lizis''deki sütür alınmasındaki zorluklar ve ekstra cihaz gerektiğinden dolayı uyguladığımız tekniğin rutin olarak kullanılmasının uygun olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study it is intended to evaluation of the trabeculectomy results, in which Mitomycin C (MMC) was applied and releasable suture technique was used, and its comparison with literature. For this aim, the files of patients (100 eyes), who were applied trabeculectomy by the same operator (Prof. Dr. İbrahim KOÇER) between May 2013 and June 2013, were analyzed retrospectively. Intraocular pressure's being 18 mmHg and under with or without drug, and not seeing a progression was considered as success. ANOVA (Duncan) test was applied for the evaluation of the progression of Glaucoma damage and statistical analysis of repeated measurements. If“P”value was 0.05). After the 1st year of trabeculectomy, it was seen that intraocular pressure stayed stable and there was no statistically important change in the visual acuity (P>0.05). As there was not any difference between the values of optical nerve head cup in preoperative and in the 1st postoperative year, there was not any difference after the 1st postoperative year, too. It was seen that the average drug number, which was 2.11 in preoperative period, induced to 0.4 in 1st postoperative year and it increased to 0.8 in the 2nd year, to 1.4 in the 3rd year, to 1.3 in the 4th year and to 1.4 in the 5th year. It was determined that in trabeculectomies, in which MMC and releasable suture technique was used, success rate is as high as standard trabeculectomies and the rate of complication is low. We think that it is suitable to use the technique we apply routinely because of the difficulties in obtaining suture during laser lysis suture and it requires an extra device.